Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do danych teleadresowych
Ikona Stan powietrza
Pogoda ikona

15°C

Ikona Ekointerwencja Ikona Program Czyste Powietrze
Informacja dla osób niesłyszących i niedosłyszących Ikona wersja kontrastowa
RODO Ikona wyszukiwarka

Jakość powietrza

Dobra

Legenda

Bardzo dobra
Dobra
Umiarkowana
Dostateczna
Zła
Bardzo zła
Brak danych
Czujnik GIOŚ PM10 NO2 SO2 C6H6
Ogrody, Skawina   -   17.68   5.71   0.39
Czujniki w Gminie Skawina PM10 PM2.5
Mikołaja Kopernika   12.61   15.38
Leśna   16.62   21
Edwarda Warchałowskiego   18.36   23.49
Wytrzyszczek   8.53   10.24
Generała Emila Fieldorfa "Nila"   13.28   16.34
Skawińska   15.43   18.52
Leona Petrażyckiego   10.88   13.52
Leona Petrażyckiego   13.13   16.36
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3 Partner

Menu

śp. Józef MAŁYSA

Ś.P. Józef MAŁYSA

Urodzony 27 sierpnia 1934 roku, zmarł 24 lipca 2014 roku

Józef Małysa należy do grona znanych i cenionych instruktorów modelarstwa w Polsce. Instruktor i sędzia. Uhonorowany „Złotym Krzyżem Zasługi”, złotym medalem „Za Zasługi dla LOK” i Medalem 60-Lecia LOK „Za Zasługi”, medalem „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej”, „Za Zasługi dla Ziemi Krakowskiej”, „Medalem 600-lecia Skawiny”.

Rodowity Skawinianin, urodził się 27 sierpnia 1934 roku. Modelarstwem zainteresował się jako nastoletni chłopiec. Edukację zdobywał w modelarni okrętowej Ligi Morskiej, prowadzonej przez inż. Witolda Stańczyka w Krakowie. Kwalifikacje modelarskie pogłębiał na kursach w Gdańsku - Ołowiance i Poznaniu. Zdobywszy podstawową wiedzę i zachęcony do uprawiania tego pięknego hobby, zbudował we własnym zakresie wiele ciekawych modeli np.: poławiaczy min „Mewę” i „Rybitwę”, niszczyciele „Burzę” i „Błyskawicę”, masowiec „Sołdek”, statek „Civetta” czy pasażerski bocznokołowiec „Krakus”.

W roku 1956, po odbyciu zasadniczej służby wojskowej, powrócił do Skawiny i rozpoczął wieloletnią pracę w Hucie Aluminium. Niedługo później, namówiony przez Antoniego Deręgowskiego, kierownika sekcji modelarstwa w Zarządzie Wojewódzkim LPŻ, założył modelarnię lotniczą i rakietową, która później przekształciła się w wielosekcyjny klub. Dyrekcja Huty dała pomieszczenia i kilka maszyn, a władze Ligi wyposażyły je w zestaw narzędziowy.

W ten sposób rozwinęło się modelarskie życie w Skawinie. Każdego popołudnia w pracowni po kilka godzin spędzała czas młodzież nie tylko z samej Skawiny ale i okolic, młodzież która chciała uczyć się konstruować modele lotnicze, okrętowe i rakietowe. Praca wychowawcza instruktora i osiągnięcia kształconych przez niego modelarzy zyskały duże uznanie dyrekcji Huty, rodziców i mieszkańców Skawiny. Pan Józef wykorzystał tę dobra atmosferę i wystąpił ze śmiałą propozycją zbudowania obok modelarni w czynie społecznym toru dla modeli latających na uwięzi, która spotkała się z aprobatą ówczesnych władz. Wartość społecznej pracy była nieoceniona. Materiały do budowy i na ogrodzenie zapewniła dyrekcja Huty.

W 1967 roku Józef Małysa święcił swój triumf na torze w Skawinie pod patronatem Ligi Obrony Kraju. Przez wiele kolejnych lat odbywały się tam zawody wojewódzkie, strefowe oraz centralne. Wychowankowie Józefa Małysy odnosili liczne sukcesy wygrywając Mistrzostwo LOK w konkurencji modeli latających na uwięzi. Chętnych do udziału w zajęciach modelarskich było tak dużo, ze instruktor potrzebował nowej, fachowej pomocy. Udało mu się zarazić modelarska pasją swojego kolegę – Władysława Wesołowskiego, z którym na zmianę uczyli młodzież.

W 1981 roku po likwidacji Huty Aluminium, pracownia modelarska została przeniesiona do pomieszczeń udostępnionych przez Spółdzielnię Mieszkaniową w Skawinie, a patronat nad nową placówką objęło Centrum Kultury i Sportu. I tak minęły lata a modelarnia kierowana przez instruktora Józefa Małysę nadal tętni życiem. Obecnie prace modelarskie o charakterze politechnicznym powstają w kategoriach modeli lotniczych, pływających, rakiet oraz modeli kartonowych. Oprócz zadań wytyczonych programem szkolenia LOK, w pracowni projektuje się i wykonuje nietypowe zadania dla Centrum Kultury i Sportu. Należą do nich m.in.: rekwizyty teatralne, statuetki jako trofea festiwalowe, jubileuszowe medaliony, a także wszystko to co wymaga pomysłu, talentu, i tak zwanej „złotej rączki”. Specjalnością pracowni są też latawce płaskie, skrzynkowe, którymi najmłodsi rywalizują w zawodach organizowanych na krakowskich błoniach. Akceptacja przez dyrekcję CKiS w Skawinie, promowania miasta Skawiny poprzez modelarstwo pozwoliła, aby wspólnie z Małopolskim Zarządem Wojewódzkim LOK, Gimnazjum nr 1 w Skawinie i Aeroklubem Krakowskim, organizować takie imprezy modelarskie jak: Zawody Modeli Pływających z okazji Dni Skawiny, Mistrzostwa LOK modeli Lotniczych w Pobiedniku Wielkim, a dzięki ogromnemu zaangażowaniu Pana Józefa oraz zespołu wspaniałych oddanych modelarstwu ludzi, a także licznym sponsorom od 14 lat Mistrzostwa Polski Modeli Kartonowych, w których uczestniczą modelarze z całego kraju. Na przestrzeni tych 50 lat nie sposób wyliczyć ilości urządzanych wystaw, pokazów i zawodów, które było znakomita formą propagowania modelarstwa, tak potrzebnego w politechnicznym wychowaniu młodzieży.

Nie sposób ocenić ilu w Polsce jest modelarzy, nikt nie prowadzi statystyki. Pewne jest jednak, że byłoby ich znacznie mniej, gdyby nie praca społeczna i ogromne poświęcenie takich ludzi jak Pan Józef Małysa. Pan Małysa wychował i wyszkolił wielu modelarzy, którzy niejednokrotnie odnosili sukcesy z perfekcyjnie wykonanymi modelami kartonowymi oraz dobrze latającymi modelami samolotów i rakiet.

Nadanie tytułu 30 grudnia 2008 r.