Każdego roku 18 marca obchodzony jest Światowy Dzień Recyklingu. Z tej okazji chcielibyśmy zaprosić mieszkańców naszej Gminy oraz placówki oświatowe na zbiórkę drobnego, zużytego sprzętu elektrycznego lub elektronicznego oraz zużytych baterii. Kiedy? Zbiórka odpadów odbędzie się w dniu 18 marca 2024 roku w godz. 12:00 – 16:00 lub do wyczerpania roślin, w bramie budynku Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie, ul. Rynek 12,Skawina.

Kolorowe i pachnące bratki, szafirki i stokrotki będą na Was czekać!

Na jakich zasadach można otrzymać rośliny? Wystarczy przynieść:

• Dla mieszkańców:

- 20 sztuk zużytych baterii lub 1 sztukę drobnego, zużytego sprzętu elektrycznego lub elektronicznego np. smartfon, klawiaturę, czajnik, żelazko, suszarkę, radio itp.

Za przyniesione odpady otrzymasz 2 rośliny.

• Dla placówek oświatowych:

- 100 sztuk zużytych baterii lub 10 sztuk drobnego, zużytego sprzętu elektrycznego lub elektronicznego np. smartfon, klawiaturę, czajnik, żelazko, suszarkę, radio itp.

Za przyniesione odpady placówka oświatowa otrzyma 15 roślin.

Pamiętaj!

• Jedna osoba w trakcie trwania akcji nie może odebrać więcej niż 2 rośliny bez względu na ilość oddanego surowca.
  • Jedna placówka oświatowa w trakcie trwania akcji nie może odebrać więcej niż 15 roślin bez względu na ilość oddanego surowca.
  • W przypadku wydania wszystkich roślin akcja zostanie zakończona wcześniej.

Dzięki tej akcji chcemy przypomnieć jak ważna dla procesu recyklingu jest prawidłowa segregacja odpadów już u źródła, czyli w naszym gospodarstwie domowym. Każdy odpad, który trafi do odpowiedniej frakcji może stać się surowcem, który wróci do nas w nowej postaci np. ubrań, zabawek, butelek, butów czy mebli ogrodowych.

Elektroodpady zawierają mnóstwo cennych materiałów, które można poddać recyklingowi. Dzięki niemu otrzymujemy surowce, które można użyć do produkcji innych rzeczy. Ich odzysk i ponowne użycie przy tworzeniu nowych urządzeń zmniejsza ilość wykorzystywanych zasobów naturalnych. Złoto, platyna, srebro czy miedź, które można odzyskać np. z smartfonów używa się do produkcji plomb dentystycznych i instrumentów muzycznych.

Podczas recyklingu baterii można odzyskać aż do 99,5% wszystkich jej składników. Wśród odzyskiwanych surowców są papier, plastik, ale także metale –żelazo, a także metale nieżelazne, jak glin, miedź, nikiel, kobalt czy kadm. Wszystkie wymienione materiały można wykorzystać do produkcji nowych przedmiotów. Dzięki takiemu zamkniętemu obiegowi przede wszystkim chronimy środowisko naturalne, ponieważ ograniczamy wydobycie i wytwarzanie nowych surowców.

Dlatego tak ważna jest prawidłowa segregacja, ponieważ dzięki niej zwiększamy ilość odpadów poddawanych recyklingowi oraz chronimy zasoby naturalne naszej planety.

Regulamin akcji dostępny w załączeniu.

Zapraszamy!