Skawina najbardziej ekologiczną gminą w Małopolsce, zdjęcie burmistrza Norberta Orzoga

Likwidacja "kopciuchów", kontrole domowych kotłowni, odnawialne źródła energii, edukacja ekologiczna, działalność ekodoradców, powołanie Wydziału Ochrony Powietrza, pionierskie inicjatywy, akcje edukacyjne i promocyjne. Za te i inne działania Gmina Skawina otrzymała nagrodę Eko HERO Małopolski 2020.

Eko HERO Małopolski 2020 to plebiscyt zorganizowany przez Gazetę Krakowską we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. Jego celem jest wyróżnienie samorządów, firm oraz proekologicznych inicjatyw. Skawina zajęła pierwsze miejsce wśród gmin powyżej 30 tysięcy mieszkańców.

Ten tytuł to z jednej strony powód do dumy, a z drugiej wielkie zobowiązanie, by utrzymać dotychczasowe inicjatywy oraz podejmować kolejne. Zapewniam, że nie spoczniemy na laurach i dołożymy wszelkich starań, by w przyszłym roku wciąż być wzorem dla wszystkich gmin w Małopolsce - mówi Burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko

Uroczystego wręczenia nagrody dokonał Wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz, Radny Sejmiku Województwa Robert Bylica oraz Redaktor Dziennika Polskiego Marek Długopolski. Kapituła konkursowa przyznając nagrodę Skawinie przyznaje, że jesteśmy liderem działań antysmogowych w Małopolsce.

Nasza Gmina podchodzi do problemu zanieczyszczonego powietrza kompleksowo. Wymieniane są "kopciuchy", a mieszkańcy łącząc ze sobą różne programy mogą uzyskać nawet 90% dofinansowania. Ekodoradcy służą swoją wiedzą i doświadczeniem. Kontrolowane są domowe kotłownie, mieszkańcy mogą liczyć na 50% dofinansowania do montażu odnawialnych źródeł energii. Promowany jest zrównoważony transport i powstaje infrastruktura, która sprzyja przemieszczaniu się ekologicznymi środkami transportu. Skawina jako pierwsza w Polsce podjęła się realizacji programu STOP SMOG, zbadała wpływ zanieczyszczeń na zdrowie mieszkańców oraz razem z Urzędem Marszałkowskim Małopolski rozpoczęła pilotażowy program monitorowania zanieczyszczeń przemysłowych.

Źródło: BB