Wielkimi krokami zbliża się Rowerowy Maj - kampania promująca zrównoważoną mobilność wśród dzieci, młodzieży i ich rodziców. Gmina Skawina dołącza do akcji już po raz piąty.

Rowerem, na rolkach, hulajnodze lub deskorolce. Każdym z tych środków transportu można przyjechać do szkoły. Rodzice oszczędzają czas i pieniądze, a dzieci zyskują aktywność fizyczną, a co za tym idzie - zdrowie, energię i kondycję.

Jak to działa?
Każdy z uczniów otrzyma specjalny dzienniczek. Będzie w nim zaznaczał za pomocą naklejki każdy przyjazd na rowerze, deskorolce, rolkach lub hulajnodze. Każdy uczestnik akcji otrzyma gadżety. Uczniowie, którzy zbiorą największą liczbę naklejek otrzymają atrakcyjne nagrody.

W kampanii wezmą udział nie tylko dzieci, ale także przedszkola i szkoły. W każdej placówce został wyznaczony koordynator, który zadba o organizację akcji. Do jego zadań będzie należało między innymi odnotowywanie przejazdów w dedykowanym kampanii programie. Dzięki temu dzieci i ich rodzice będą mogli na bieżąco śledzić przebieg akcji tutaj.

Najbardziej aktywne szkoły i przedszkola również otrzymają atrakcyjne nagrody. W akcji weźmie udział 11 placówek, co daje prawie 1600 uczestników:

• Przedszkole w Kopance
  • Zespół Placówek Oświatowych w Kopance
  • Przedszkole Samorządowe nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi w Skawinie
  • NP Parkowe Skrzaty
  • NP ZIPI INKLUZJA
  • Społeczna Szkoła Podstawowa INKLUZJA
  • Przedszkole Samorządowe nr 3 w Skawinie
  • Przedszkole Samorządowe nr 5 w Skawinie
  • Katolickie Przedszkole im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Skawinie

Koronawirus
Celem Rowerowego Maja jest promowanie zrównoważonej mobilności. Rowerem można jeździć nie tylko do szkoły, ale także na zakupy lub w celach rekreacyjnych. Jeżeli szkoły i przedszkola wciąż pozostaną zamknięte, nie zrezygnujemy z akcji, lecz przeniesiemy ją poza placówki oświatowe. Uczniowie będą zbierali punkty za przejazdy rekreacyjne.

Stale obserwujemy sytuację i przygotowujemy się na różne scenariusze. Więcej szczegółów opublikujemy wkrótce.

„Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014 -2020”

Źródło: BB