Sezon letni zbliża się wielkimi krokami. Wakacje kojarzą się z grillem, wyjazdami, zimnymi napojami oraz… komarami. Mieszkańcy Wielkich Dróg postanowili poradzić sobie z kąsającymi owadami w najbardziej ekologiczny ze wszystkich sposobów - montując budki lęgowe dla jerzyków.


Jerzyki są ptakami bardzo pożytecznymi dla człowieka. Mają duży apetyt i najbardziej słyną z tego, że codziennie potrafią zjeść nawet 20 tys. komarów. Nie pogardzą też muchami, meszkami i innymi drobnymi latającymi owadami. Jerzyki znajdują się pod ochroną, a ich populacja stale spada.Dostrzegając ten problem i widząc korzyści płynące z pojawienia się jerzyków w Gminie Skawina, Stowarzyszenie “Nasz Dom - Nasze Wielkie Drogi” zwróciło się do Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie z prośbą o zakup budek dla jerzyków.

- Od dłuższego czasu mieszkańcy naszej miejscowości borykają się z nadmierną populacją komarów. Stowarzyszenie “Nasz Dom - Nasze Wielkie Drogi” postanowiło pomóc rozwiązać ten problem. Nie chcieliśmy jednak sięgać po szkodliwe dla środowiska środki biobójcze. Dlatego też zwróciłem się z prośbą do Kierownika Wydziału Ochrony Środowiska UMiG w Skawinie o sfinansowanie zakupu budek lęgowych dla jerzyków (Apus Apus). Duże zaangażowanie w akcję wykazała również Ochotnicza Straż Pożarna w Wielkich Drogach, która podjęła się czynności montażowych. Bardzo się cieszę, że w wydarzeniu biorą udział również dzieci, o co zadbała dyrektor tutejszego przedszkola - mówi Bartłomiej Szwed, Prezes Stowarzyszenia “Nasz Dom - Nasze Wielki Drogi”.

Czekamy na nowych lokatorów
Urząd Miasta i Gminy w Skawinie zakupił 20 podwójnych budek lęgowych dla jerzyków, w których schronienie znajdzie aż 80 dorosłych ptaków. 10 budek zostało zamontowanych przez Strażaków OSP Wielkie Drogi na ścianie Przedszkola Samorządowego w Wielkich Drogach. W przyszłym tygodniu rozpocznie się montaż na innych budynkach użyteczności publicznej w Wielkich Drogach.

- Chętnie wspieramy inicjatywy podejmowane przez mieszkańców, szczególnie gdy mogą przyczynić się do poprawy jakości życia w naszej Gminie. Jerzyki to piękne i pożyteczne ptaki. Mam nadzieję, że budki lęgowe przypadną im do gustu i wkrótce pojawią się w nich pierwsi lokatorzy - mówi Burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko.

Montaż budek lęgowych w Wielkich Drogach to kolejna inicjatywa mająca zachęcić jerzyki do zamieszkania w Skawinie. W 2020 roku “osiedle dla jerzyków” powstało na ścianie Hali Widowiskowo-Sportowej.