Na zdjęciu znajdują się osoby i napis Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Zachęcamy do samospisu internetowego w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Udział w spisie jest obowiązkowy: https://spis.gov.pl/. Spisując się trzeba podać informacje według stanu na dzień 31 marca 2021 r., godz. 24:00. Jeżeli masz wątpliwości, czy jesteś w stanie udzielić wszystkich potrzebnych informacji – sprawdź listę pytań TUTAJ.

Jak się spisać?


1. Osoby nie mające dostępu do internetu, mogą skorzystać z punktu spisowego:

  • Urząd Miasta i Gminy w Skawinie, ul. Rynek 3, 32-050 Skawina, pok. nr 12 (Urząd Stanu Cywilnego)

2. Osoby, które nie mogą spisać się internetowo mogą skorzystać z opcji „spisz się przez telefon” na infolinii spisowej obsługiwanej przez pracowników statystyki publicznej od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00 pod numerem: 22 279 99 99.

3. Respondenci, którzy nie będą mogli samodzielnie spisać się poprzez formularz internetowy lub telefoniczne na infolinii spisowej, zostaną spisani przez rachmistrzów telefonicznie. Rachmistrzowie dzwonią z numeru:

  • 22 828 88 88
  • lub z numeru infolinii spisowej tj. 22 279 99 99.

Rachmistrz NIE ZAPYTA o zarobki, oszczędności, cenne przedmioty w domu, numer konta, PIN do karty czy dane logowania do bankowości internetowej. Takie pytania mogą wskazywać na próbę wyłudzenia danych.

4. Jeśli obowiązek spisowy został już zrealizowany przez Internet albo poprzez infolinię spisową nikt nie będzie dzwonić do Państwa w tej sprawie. Takie kontakty mogą być próbą wyłudzenia danych.

5. Tożsamość rachmistrza można zweryfikować poprzez:

  • kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99, wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza.
  • Rachmistrzowie będą dzwonić z numeru 22 828 88 88 i aż do odwołania NIE BĘDĄ odwiedzać respondentów w domach.
  • Po weryfikacji rachmistrza i uzyskaniu pewności, że dzwoni w celu przeprowadzenia spisu, prosimy mieć na uwadze, że zgodnie z ustawą nie można odmówić mu podania danych.

Więcej informacji: https://spis.gov.pl/.


W ramach promocji Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 Urząd Statystyczny w Krakowie organizuje konkurs „Aktywni mieszkańcy w Małopolsce”. Konkurs adresowany jest do wszystkich mieszkańców województwa, którzy poprzez udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021, mają możliwość wypromowania swojej gminy oraz wsparcia znajdujących się na jej terenie jednostek oświatowo-kulturalnych.

Głównym celem konkursu jest promocja NSP 2021 oraz zachęcenie mieszkańców województwa małopolskiego do aktywnego i licznego uczestnictwa w spisie.

Według założeń konkursu co 2 tygodnie gmina o największym procentowym przyroście liczby spisanych w danej edycji mieszkańców wygrywa nagrody. Po zakończeniu danej edycji, obliczony zostanie dla każdej gminy.

Wszystkie informacje dotyczące konkursu dostępne są TUTAJ.

Źródło: GUS/OR/PSW