Przedszkolaki z Zespołu Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka w Kopance wspaniale i efektywnie realizują zadania wynikające z tegorocznej kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł, która przebiega pod hasłem „W poszukiwaniu szczęścia”. Ciekawe zajęcia, urozmaicone wspólnym wykonywaniem prac, plakatów i wspaniałą, pełną radości i „szczęścia”, zabawą wypełniały przedszkolakom majowe przedpołudnia. Dzieci uczyły się dostrzegania radości w wielu aspektach codziennego życia oraz tego, jak sprawić, by radość i szczęśliwe chwile towarzyszyły im na co dzień.

Uśmiechy i zadowolenie przedszkolaków to znak, że cel został osiągnięty. Brawo! 

Przypomnijmy na terenie gminy Skawina realizowana jest ogólnopolska kampania profilaktyczno-edukacyjna „Zachowaj Trzeźwy Umysł” pod hasłem „W poszukiwaniu szczęścia”. 
Ostatni rok postawił przed nami wiele nowych wyzwań związanych z pojawieniem się SARS-CoV-2. Skutki światowej pandemii odczuli zarówno dorośli, nastolatki, jak i dzieci. Izolacja społeczna, wprowadzanie zdalnego lub hybrydowego nauczania oraz różnego rodzaju zakazy i obostrzenia spowodowały odczuwalne przez wszystkich obniżenie nastroju. Jak pokazują badania, obecnie wielu uczniów i ich rodziny doświadczają negatywnych emocji i dyskomfortu.

Tegoroczna kampania „Zachowaj Trzeźwy Umysł” została przygotowana specjalnie z myślą o wsparciu dzieci i młodzieży oraz ich rodziców w tych trudnych chwilach. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na szczęście jako stan, który może się przejawiać w różnych aktywnościach życia codziennego. Poszczególne zadania zostały tak dobrane, aby umożliwić uczniom doznawanie i przeżywanie radosnych, pozytywnych emocji przy jednoczesnym doświadczaniu pozytywnej atmosfery pracy. Badania pokazują, że troska o prawidłowy rozwój psychofizyczny oraz budowanie poczucia wewnętrznego szczęścia są jednymi z ważnych czynników chroniących przed zachowaniami ryzykownymi (eksperymentowaniem z alkoholem lub innymi substancjami zmieniającymi nastrój).

Do tegorocznej kampanii przystąpiło 13 placówek oświatowych z terenu gminy Skawina, które podejmują liczne działania profilaktyczne spójne z założeniami najnowszej edycji akcji, która stanowi jeden z elementów uzupełniających lokalny system profilaktyki.

Źródło: ZPO w Kopance/CWR