Wymiana “kopciucha” i docieplenie budynku poprzez, wymianę drzwi, okien, modernizację instalacji wentylacyjnej lub ocieplenie dachu. To ostatni moment na złożenie wniosku do rządowego programu STOP SMOG. Mieszkańcy mogą otrzymać pomoc o wartości nawet 60 tys. zł. Czasu zostało mało, bo nabór wniosków trwa do końca sierpnia.

Nie czekaj ze złożeniem wniosku!
Czasu zostało niewiele, ponieważ nabór trwa do końca sierpnia. Jeżeli masz sąsiada znajdującego się w trudnej sytuacji finansowej, to przekaż mu, że STOP SMOG to program stworzony właśnie dla niego! Jest on skierowany do mieszkańców gminy Skawina zagrożonych ubóstwem energetycznym i ogrzewających dom “kopciuchem”, czyli starym, nieekologicznym piecem.

Nowy piec + termomodernizacja = mniejsze koszty ogrzewania
Wsparcie obejmuje także termomodernizację budynku. Docieplenie domu jest niezbędne w celu zmniejszenia zapotrzebowania na opał, co bezpośrednio wiąże się z niższą emisją zanieczyszczeń. Kolejną zaletą jest spadek kosztów ogrzewania budynku, co dodatkowo może zachęcić do skorzystania z dofinansowania mieszkańców znajdujących w trudnej sytuacji finansowej.

Aby otrzymać pomoc, miesięczne zarobki w gospodarstwie wielorodzinnym nie mogą przekroczyć 1563,60 zł netto na osobę. Maksymalna kwota inwestycji wynosi 60 tys zł, jednak wymagany jest 10-procentowy wkład własny. Przy tak niskich zarobkach może być to kwota zaporowa dla mieszkańców, dlatego przewidziano możliwość odpracowania jej np. w placówkach oświatowych lub rozłożenia na indywidualnie ustalone raty.

Jeżeli wniosek zostanie złożony poprawnie, kolejnym krokiem będzie wykonanie audytu energetycznego zgłoszonego budynku. Analiza ocieplenia domu jest niezbędna, by ustalić, jakie prace należy wykonać w celu ograniczenia ubytku ciepła z nieruchomości. Następnie  zostanie ogłoszony przetarg, wyłoniony wykonawca inwestycji  i podpisana umowa z mieszkańcem.

Jak złożyć wniosek?

To proste! Wystarczy skontaktować się z ekodoradcą Gminy Skawina. Pomoże on poprawnie wypełnić wniosek, wesprze działania mieszkańca i poprowadzi go przez cały proces pozyskiwania dotacji.

Dane kontaktowe:

• Wojciech Badura - podinspektor, ekodoradca (program STOP  SMOG)
    e-mail: w.badura@gminaskawina.pl, tel.: 12 2770 008, kom.: 798 678 334, pok. 2
  • Łukasz Fortuna - pomoc administracyjna (program STOP  SMOG)
    e-mail: l.fortuna@gminaskawina.pl, tel.: 12 2770 168, pok. 3

Źródło: BB / OP