W najbliższych dniach synoptycy zapowiadają intensywne opady deszczu. Musimy być przygotowani na ewentualne konsekwencje takie jak lokalne podtopienia, podnoszący się poziom wód oraz utrudnienia w ruchu drogowym.

Intensywny deszcz, odgłos uderzających niedaleko piorunów i wichura powalająca drzewa budzą słuszne obawy i emocje. Przez cały czas w trakcie nawałnicy służby państwowe oraz gminne są na posterunku i pracują, by pomóc mieszkańcom. Aby nasza praca była skuteczniejsza, potrzebujemy także wsparcia i odpowiedzialnego podejścia mieszkańców. Jest Was więcej i to Wy najlepiej wiecie, co się dzieje w Waszej okolicy. To między innymi od Was zależy, czy pomoc dotrze na czas.

Jak pomóc służbom?
Najważniejsza jest informacja, która dotrze jak najszybciej do właściwej osoby. Bardzo ważne jest, by utrudnienia zgłaszać pod właściwy numer telefonu.

Dzwoniąc na numer 112 zgłaszamy:

  • sytuacje zagrożenia życia i zdrowia
  • zalania posesji
  • podtopienia
  • powalone drzewo blokujące jezdnię

Straży Miejskiej pod numerami 604 099 141, 604 099 142, 12 276 29 73 zgłaszamy:

  • jezdnię zalaną na tyle, że nie można przejechać samochodem
  • niedrożne śluzy, zatkane przepusty
  • podnoszący się poziom zbiorników wodnych
  • zgłoszenie zapotrzebowania na worki z piaskiem

Pamiętaj!
W trakcie rozmowy postaraj się powstrzymać emocje i odpowiadać rzeczowo na zadane pytania. Strażnik Miejski przekaże Twoją informację do właściwych osób w Gminie Skawina. W sytuacji kryzysowej nie dzwoń do sekretariatu lub na dziennik podawczy, lecz zadzwoń do Straży Miejskiej. Wtedy Twoje zgłoszenie dotrze szybciej do właściwych osób, a co za tym idzie - szybciej uzyskasz pomoc.

Nie jesteś sam.
W trakcie “oberwania chmury” służby otrzymują mnóstwo zgłoszeń. Pracownicy UMiG, Straż Pożarna, Straż Miejska i Policja są cały czas w terenie i pomagają - być może Twoim sąsiadom, znajomym, przyjaciołom lub rodzinie. Zachowaj spokój i rozwagę, pomoc na pewno się pojawi.