
Zakład Ubezpieczeń Społecznych stopniowo przejmie wypłatę świadczeń wychowawczych - tzw. 500+. Od 1 stycznia 2022 r. ZUS będzie przyjmował wnioski o nowe świadczenia tylko elektronicznie. Nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci przenosi ustalanie uprawnień do świadczenia wychowawczego i jego wypłatę z gmin do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Kolejna zmiana dotyczy sposobu wypłaty. Świadczenia będą przekazywane tylko bezgotówkowo, na wskazany we wniosku rachunek bankowy. Ważna zmiana w ustawie to sposób prowadzenia postępowań w sprawie świadczenia wychowawczego. Pisma, informacje i decyzje będą przekazywane elektronicznie, przez PUE ZUS.
Z uwagi, że od 1 stycznia 2022 r. wnioski o świadczenie wychowawcze i załączniki do wniosku można będzie złożyć tylko elektronicznie, ZUS zapewni wszystkim zainteresowanym taką możliwość. Każda osoba otrzyma pomoc przy składaniu tych dokumentów.
Stopniowe przejęcie realizacji programu Rodzina 500+ przez ZUS oznacza, że gminy będą kontynuowały wypłaty świadczeń do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 roku. W tych sprawach nadal należy kontaktować się z pracownikami gmin.