27 listopada 2021 roku (sobota), odbyły się „Manewry Gminne Jednostek OSP Miasta i Gminy Skawina – Kopanka 2021”, podczas których sprawdzone zostały taktyczne możliwości jednostek Gminy Skawina do przepompowania wody na duże odległości. W ćwiczeniach bojowo - taktycznych wzięły udział wszystkie jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Skawina oraz Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Państwowej Straży Pożarnej w Skawinie. Manewry obserwował Burmistrz Miasta i Gminy Skawina - Norbert Rzepisko oraz podinspektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego - Anna Szemraj. Wsparcia w zapewnieniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym udzielili funkcjonariusze Straży Miejskiej oraz Policji w Skawinie.

Scenariusz ćwiczeń zakładał pożar kompleksu leśnego w pobliżu jednostki OSP Kopanka. Zadaniem jednostek była budowa magistrali wodnej i transport wody na odległość 1500 m. Działania podzielono na dwa odcinki bojowe:

• OB-I - Pobranie wody z rzeki Wisły za pomocą pompy wysokiej wydajności - odpowiedzialny dowódca odcinka: dh Konrad Czara (OSP Krzęcin);
  • OB-II - budowa magistrali wodnej, przetłaczanie wody na odcinku 1500 m oraz podanie prądów wody na teren objęty pożarem - odpowiedzialny dowódca odcinka: dh Dominik Waga (OSP Jaśkowice).

Kierującym działaniami ratowniczymi był Komendant Miejsko-Gminny ZOSP RP w Skawinie - dh Paweł Hytkowski, natomiast za punkt koncentracji sił i środków odpowiadał Zastępca Komendanta Miejsko - Gminnego ZOSP RP w Skawinie - dh Maciej Zięcik.

Założenie taktyczne zostało spełnione.

Źródło: BZK/ ZOMG ZOSP RP w Skawinie