zdjęcie dzieci przechodzących przez pasy, ubrane w starodawne stroje

W Szkole Podstawowej nr 6 im. Noblistów Polskich w Skawinie dobiegły końca zadania projektowe przy II edycji projektu „Zakochaj się w teatrze“, którego pomysłodawcami są Barbara Raputa oraz Aleksandra Krasuska. Pomysł, by „zarazić“ uczniów teatrem, rozbudzić zamiłowanie do sztuki teatralnej, narodził się już wiele lat temu. Gimnazjaliści systematycznie wyjeżdżali na wieczorne spektakle do krakowskich teatrów. W ramach zadań  projektowych w skawińskiej „Szóstce“ odbyły się warsztaty teatralne prowadzone przez instruktorów Teatru „Maska“. Uczestnikami zajęć byli uczniowie szkół podstawowych z naszej Gminy. Warsztaty zakończyły się krótkim przedstawieniem oraz spotkaniem z aktorem – p. Janem Macewiczem . W ramach projektu dzieci obejrzały spektakle w Teatrze Starym, Teatrze Ludowym oraz Teatrze Bagatela. Nie zabrakło też zajęć edukacyjnych i warsztatowych w Teatrze Lalki i Maski „Groteska“ oraz Teatrze Starym.

Kolejnym etapem działań projektowych była uroczysta parada postaci historycznych ulicami Skawiny. Były królowe, królowie, marszałek Józef Piłsudski, legioniści, politycy i przedstawiciele literatury. Na skawińskim Rynku uczniowie, nauczyciele, przedstawiciele władz miasta uroczyście świętowali 103 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę . Można było usłyszeć polskie pieśni patriotyczne: m.in. Kadrówkę, Pierwszą Brygadę, Piechotę , obejrzeć pokazy poloneza i krakowiaka oraz wsłuchać patriotycznych wierszy. W ramach obchodów Święta Niepodległości uczniowie klas 7 pojechali również na wycieczkę do Jurczyc, gdzie uczestniczyli w lekcji muzealnej nt. gen. Józefa Hallera.

Organizatorami projektu są Szkoła Podstawowa nr 6 im. Noblistów Polskich w Skawinie we współpracy z UKS Jedynką.

Projekt współfinansowany ze środków budżetu Gminy Skawina.

Źródło: SP 6