Egzamin na kartę rowerową to nie tylko teoria, ale też praktyka. Znajomość przepisów ruchu drogowego na nic się nie przyda, jeżeli rowerzyści nie będą potrafili wykorzystać jej na co dzień. Aby przygotować najmłodszych mieszkańców do świadomej i bezpiecznej jazdy na rowerze, gmina zakupiła 8 nowych jednośladów wraz z kaskami do lekcji jazdy.

Rowery będą na co dzień wykorzystywane do zajęć na miasteczku komunikacyjnym przy Szkole Podstawowej nr 6. To właśnie tutaj Straż Miejska uczy najmłodszych przepisów ruchu drogowego w praktyce. Pod okiem strażnika dzieci ćwiczą właściwe zachowanie na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną, przejściach dla pieszych lub jazdy po rondzie. Ta praktyczna wiedza zostanie wykorzystana przy egzaminie na kartę rowerową i w dorosłości.

Symbolicznego przekazania jednośladów dokonał Burmistrz Norbert Rzepisko, który przyjechał do miasteczka komunikacyjnego na rowerze, by dać dobry przykład i pokazać, że rower to zdrowa i naturalna alternatywa dla samochodu, z której można korzystać w każdym wieku.

Nagroda dla zwycięzców
Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo, ponieważ to właśnie Szkoła Podstawowa nr 6 wygrała zeszłoroczną edycję akcji Rowerowy Maj. Pamiętamy o tym wielkim sukcesie, dlatego w ramach gratulacji uczniowie tej konkretnej placówki jako pierwsi przetestowali nowe jednoślady. Po przekazaniu rowerów pod czujnym okiem strażnika miejskiego odbyły się pierwsze w tym roku zajęcia na miasteczku komunikacyjnym.

Rowery są dostosowane do każdego wzrostu, dlatego będą wykorzystywane również w akcjach edukacyjnych i promocyjnych poza miasteczkiem komunikacyjnym. Pierwszym poważnym “chrztem bojowym” będzie akcja Rowerowy Maj, która promuje wśród dzieci zrównoważoną mobilność. To właśnie wtedy przez kilka tygodni uczniowie i przedszkolaki zbierają naklejki za przyjazd do placówek edukacyjnych na rowerze, hulajnodze, wrotkach lub rolkach. W akcję co roku włącza się około 20 szkół i przedszkoli z całej Gminy Skawina. Oprócz zdrowej rywalizacji, odbywają się wtedy zajęcia ze strażą miejską i oficerem pieszo-rowerowym, wręczane są atrakcyjne gadżety, a zrównoważoną mobilnością żyje cała gmina.

Rowery zostały zakupione w związku z realizacją działań szkoleniowo-edukacyjnych  promujących zrównoważoną mobilność, prowadzonych w ramach projektu pn. ”Zintegrowany Rozwój Transportu w Gminie Skawina” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej.