Od 3 kwietnia Park&Ride w Skawinie działa w systemie Małopolska Karta Aglomeracyjna. Parking przestał być ogólnodostępny, a wjazd jest dostępny tylko dla pasażerów korzystających z komunikacji zbiorowej. 


Instrukcja korzystania z parkingu: Co należy zrobić, aby móc skorzystać z części parkingu ze szlabanami?

Podstawą jest ważny bilet na pociąg lub komunikację zbiorową. System obsługuje bilety imienne okresowe lub jednorazowy „bilet kolejowy Park&Ride”. inne kupione wcześniej bilety jednorazowe nie uprawniają do wjazdu na parking. Czytnik przy wjeździe obsługuje następujące nośniki biletów: Karta MKA, Krakowska Karta Miejska, Karta Krakowska, Aplikacja iMKA, Aplikacja Krakowska Karta Miejska, Aplikacja Karta Krakowska, Legitymacja studencka, Kod PIN, Numer rejestracyjny, Naklejka RFID. Szlabany wjazdowe można otworzyć przykładając wcześniej kupiony bilet w aplikacji mobilnej lub na karcie plastikowej do czytnika znajdującego się przy wjeździe. Można też wpisać kod PIN na panelu terminala. 

Wyjazd z parkingu jest znacznie łatwiejszy - system automatycznie wykrywa numer rejestracyjny pojazdu i szlabany otwierają się same - bez konieczności przykładania biletu elektronicznego do czytnika. Wjechać na parking można również nie kupując wcześniej biletu. Przed szlabanem należy pobrać “bilet kolejowy Park&Ride”. Należy wybrać jeden z dwóch wariantów. Pierwszy kosztujący 16 zł uprawnia do korzystania z parkingu oraz kolei. Drugi kosztujący 26 zł uprawnia do korzystania z parkingu, kolei oraz komunikacji miejskiej. Obydwa bilety są ważne 24 godziny od momentu wydania .Za “bilet kolejowy Park&Ride” zapłacimy przy biletomacie znajdującym się obok dworca. Klikamy w opcję “P+R naciśnij przycisk,aby opłacić bilet parkingowy”. Następnie przykładamy pobrany przy wjeździe druk do czytnika i wybieramy, który rodzaj płatności nas interesuje. Automat honoruje zarówno karty płatnicze jak i gotówkę. Po dokonaniu opłaty, zabieramy ze sobą wydruk.

Przy wyjeździe z parkingu należy włożyć bilet do terminala w celu otwarcia bramki.Jest także możliwość zapłaty za bilet bezpośrednio przy wyjeździe z parkingu. W tym przypadku możemy dokonać tego jedynie za pomocą karty płatniczej. System pozwala też na bezpłatne korzystanie z parkingu przez 10 minut. To rozwiązanie wprowadzono po to, by zawieźć kogoś na pociąg lub odebrać po podróży. Po pobraniu biletu papierowego, kierowca ma 10 minut na opuszczenie parkingu bez konieczności zapłaty. 

Przy wyjeździe z parkingu znajduje się interkom. Za jego pośrednictwem możemy połączyć się z obsługą parkingu, która w przypadku awarii systemu podniesie szlaban i umożliwi wyjazd.