Już tylko niespełna 9 miesięcy (do końca 2022 roku) zostało na wymianę starych pieców niespełniających wymagań dla klas 3, 4 lub 5 według normy PN-EN 303-5:2012 - czyli tzw. kopciuchów. Zakaz używania takich źródeł ciepła od 1 stycznia 2023 roku dotyczy także właścicieli kominków i pieców wolnostojących, które nie spełniają określonych wymagań. Muszą one zostać do nich dostosowane lub zlikwidowane.

Obowiązek ten wynika z „uchwały antysmogowej” podjętej na poziomie województwa i dotyczy całej Małopolski.

Tak naprawdę czasu jest jeszcze mniej, bo wymiana kotła, ew. budowa i przyłączenie instalacji gazowej mogą zająć sporo czasu. Trzeba się również spodziewać, że im bliżej ostatecznego terminu zakazu używania kopciuchów, tym bardziej ograniczona może być dostępność urządzeń i fachowców, zajmujących się ich instalacją. Warto więc  zabrać się za to już teraz i zacząć od kontaktu z ekodoradcą w celu zasięgnięciu informacji o dofinansowaniach.

Wydział Ochrony Powietrza Referat Efektywności Energetycznej - Skawina, ul. Rynek 12 (wejście od ulicy Krzywej):

• Dawid Kapusta - inspektor, ekodoradca (projekt EKO-TEAM)
    e-mail: d.kapusta@gminaskawina.pl, tel.: 12 2770 167, pok. 1
  • Piotr Drzyżdżyk - podinspektor, ekodoradca (projekt EKO-TEAM)
    |e-mail: p.drzyzdzyk@gminaskawina.pl, tel.: 12 2770 168, kom.: 532 458 080, pok. 3
  • Aneta Błaszczyk - podinspektor, ekodoradca (projekt EKO-TEAM)
    e-mail: a.blaszczyk@gminaskawina.pl, tel.: 12 2770 167, kom.: 882 353 455, pok. 1

Na wymianę starego kopciucha możesz otrzymać środki z następujących źródeł:

• z dotacji na wymianę kotła pochodzącej z budżetu gminy;
  • z programu STOP SMOG;
  • z programu CZYSTE POWIETRZE;
  • w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

W niektórych przypadkach połączenie tych dopłat może pozwolić na sfinansowanie sporej części całego przedsięwzięcia.

PAMIĘTAJ: od 1 stycznia 2023 roku za używanie kopciuchów niespełniających powyższych norm grożą mandaty w wysokości 500 zł lub grzywna nawet do 5 000 zł.

NIE CZEKAJ, WYMIEŃ PIEC JUŻ TERAZ!

Źródło: OP