Wzorem lat ubiegłych publikujemy raport pn. „Ocena stężenia pyłu PM10, wybranych metali i WWA na podstawie pomiarów prowadzonych w Skawinie w 2021 r.”. Raport powstał zgodnie z zaleceniami Rady Naukowej działającej jako organ opiniodawczo-doradczy przy Burmistrzu Miasta i Gminy w Skawinie.

Celem wykonanych badań była ocena jakości powietrza na terenie miasta Skawina w zakresie stężenia pyłu zawieszonego PM10 oraz stężenia zawartych w tym pyle metali i wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA).

Podstawą oceny były ciągłe grawimetryczne pomiary stężenia pyłu PM10, prowadzone w Skawinie od początku 2021 r. na jednym stanowisku stacjonarnym - w punkcie pomiarowym zlokalizowanym na terenie Stadionu Miejskiego w Skawinie (ul. A. Mickiewicza 27, 32-050 Skawina), którym towarzyszyła ciągła rejestracja głównych parametrów meteorologicznych takich jak: prędkość  i kierunek wiatru, temperatura, wilgotność. Próbki pyłu wydzielane w trybie 24-godzinnym były następnie, jako tzw. próbki składane (7-dobowe), poddawane analizie chemicznej w celu określenia zawartości ww. składników.

W raporcie przestawiono ocenę wyników pomiarów przeprowadzonych w okresie od 4 stycznia 2021 r. do 2 stycznia 2022 r.

Gmina Skawina nieustannie podejmuje kroki w celu poprawy jakości powietrza. Cały czas wspiera mieszkańców oferując dofinansowanie do wymiany pieca, dofinansowanie do termomodernizacji budynku w ramach programu Stop Smog czy pomoc w wypełnieniu wniosku do programu Czyste Powietrze.

Sprawozdanie pn. „Ocena stężenia pyłu PM10, wybranych metali i WWA na podstawie pomiarów prowadzonych w Skawinie w 2021 r.” znajduje się w załączniku.

Żródło: OP