W związku z wprowadzonym 24 lutego stanem wojennym na terytorium Ukrainy, wprowadzone zostały uprawnienia do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej. Możliwość bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla uchodźców z Ukrainy obowiązuje do końca marca, natomiast miasto Kraków przygotowało projekt uchwały, w którym okres bezpłatnych przejazdów został wydłużony do 30 kwietnia.

Zwolnienie z opłat dotyczy poruszania się na terenie miasta oraz gmin sąsiadujących, które przystąpiły do porozumienia w celu wspólnej realizacji zadań z zakresu publicznego transportu zbiorowego dla obywateli Ukrainy. Dokumentem uprawniającym do zwolnienia będzie paszport lub inny dokument potwierdzający przekroczenie granicy Rzeczypospolitej Polskiej od dnia 24 lutego 2022 r.

Продовження безкоштовного громадського транспорту для біженців до кінця квітня

У зв’язку з введенням воєнного стану на території України з 24 лютого запроваджено право на безкоштовний проїзд у громадському транспорті. Можливість безкоштовного проїзду в громадському транспорті міста Кракова діє до кінця березня, а місто підготувало проект постанови, в якій термін безкоштовного проїзду продовжено до 30 квітня. Звільнення від плати поширюється на міста та сусідні ґміни, які приєдналися до договору про спільне здійснення перевезень громадян України у громадському транспорті.

Документом, що дає право на звільнення, буде паспорт або інший документ, що підтверджує перетин кордону Республіки Польща з 24 лютого 2022 року.

Źródło: krakow.pl