1 stycznia 2023 roku wejdzie w życie uchwała antysmogowa dla Małopolski oraz dla Gminy Skawina. Zakazuje ona spalania węgla w kotłach bezklasowych powszechnie nazywanych “kopciuchami”. Choć pojawiają się głosy i apele o przesunięcie tego terminu, na ten moment nie ma żadnych podstaw twierdzić, że nowe przepisy nie wejdą w życie.

Przypomnijmy - jednym z zapisów uchwały antysmogowej dla Małopolski oraz Skawiny jest od 2023 roku wprowadzenie zakazu palenia w “kopciuchach”. Dotyczy to zarówno budynków prywatnych, jak również budynków gospodarczych, szklarni i tuneli foliowych, lokali usługowych oraz zakładów przemysłowych.

Mimo dynamicznie zmieniającej się sytuacji geopolitycznej, Gmina Skawina konsekwentnie stoi na stanowisku, że poszczególne zapisy uchwały antysmogowej dla Małopolski powinny wejść w życie zgodnie z harmonogramem i nie należy w żaden sposób zmiękczać jej zapisów. Odwlekanie w czasie działań mających poprawić jakość powietrza wpłynie negatywnie na zdrowie wszystkich mieszkańców Gminy Skawina.

To właśnie życie i zdrowie powinny być zawsze najwyższym priorytetem dla rządzących na każdym szczeblu - lokalnym, powiatowym, wojewódzkim i krajowym, niezależnie od reprezentowanej opcji politycznej.

Burmistrz Norbert Rzepisko razem przedstawicielami gmin wchodzących w skład Metropolii Krakowskiej podpisał się pod apelem do Zarządu Województwa Małopolskiego o nie wprowadzanie żadnych zmian i kontynuowanie działań mających ostatecznie rozwiązać problem zanieczyszczonego powietrza.

Nie zostawiamy oczywiście mieszkańców samych z problemem. Istnieje możliwość uzyskania szeregu dofinansowań z kilku programów, które pozwolą pokryć nawet 90 procent kosztów zakupu i montażu nowego pieca. Zapraszamy do Wydziału Ochrony Powietrza, gdzie ekodoradcy odpowiedzą na wszystkie pytania, znajdą najkorzystniejsze rozwiązanie, pomogą zawnioskować o środki oraz poprowadzą przez cały proces pozyskania dotacji.

Szczegółowe informacje dotyczące wchodzenia w życie poszczególnych etapów uchwały antysmogowej dostępne są TUTAJ.