Zakończyliśmy rok szkolny 2021/2022, poniżej małe podsumowanie. W strukturze naszej oświaty funkcjonuje - 11 przedszkoli (7 samodzielnych i 4 w zespołach), 15 szkół podstawowych (11 samodzielnych i 4 w zespołach), Szkoła Muzyczna I Stopnia, Biblioteka Pedagogiczna i Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. Gmina Skawina obejmuje opieką: 73 dzieci w żłobku (działającym w Przedszkolu nr 6 w Skawinie), 1241 dzieci w przedszkolach, 153 dzieci w oddziałach przedszkolnych funkcjonujących w 8 szkołach podstawowych, 3636 uczniów w szkołach podstawowych oraz 191 uczniów w Szkole Muzycznej. Co daje razem to 5294 dzieci i uczniów.

Dzięki realizacji różnorodnych programów pozyskano dla naszych szkół i przedszkoli kwotę 1 803 986,60 zł. Środki te pochodziły z programów:

• „Posiłek w szkole i w domu” na wyposażenie 4 kuchni i stołówek w szkołach podstawowych  319 732,00 zł
  • „Odkrywamy Małopolskę” – na dofinansowanie 23 wycieczek dla uczniów szkół podstawowych  100 000,00 zł
  • „Aktywna Tablica” na zakup sprzętu multimedialnego w 6 szkołach podstawowych  188 354,60 zł
  • „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” na zakup książek i lektur dla Biblioteki Pedagogicznej, 1 szkoły podstawowej i 2 przedszkoli  23 500,00 zł
  • „Małopolska Tarcza Antykryzysowa – Pakiet Edukacyjny – Cyfryzacja szkół i placówek
  • oświatowych” na zakup 29 laptopów do wykorzystania podczas nauki zdalnej 74 996,79 zł
  • „Laboratoria Przyszłości”  1 172 400,00 zł

Rok 2021/2022 był rokiem wyjątkowym, w którym w związku z wybuchem wojny w Ukrainie organizowaliśmy opiekę i zajęcia dla dzieci i uczniów z Ukrainy, których w szczytowym okresie w naszych placówkach było ponad 350. Uruchomiliśmy 3 oddziały przygotowawcze dla 75 uczniów ukraińskich w Szkole Podstawowej nr 6 w Skawinie. Otworzyliśmy 2 oddziały dla dzieci w wieku przedszkolnym w budynku Szkoły Podstawowej nr 3 w Skawinie otoczyliśmy opieką prawie 50 dzieci. Pozostałe dzieci uczyły się w ogólnodostępnych klasach we wszystkich 15 szkołach podstawowych.

W celu zapewnienia jak największej liczby miejsc w przedszkolach ogłosiliśmy konkurs dla pozyskania dodatkowych miejsc w niepublicznych przedszkolach. Dzięki tej decyzji zakupione zostało 80 dodatkowych miejsc przedszkolnych dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat.

Obecnie zbieramy informację o kolejnych uczniach, którzy dzięki swoim osiągnięciom w II okresie roku szkolnego (średnia ocen: conajmniej 5,30) będą mogli uzyskać stypendium Burmistrza. Za I okres stypendia otrzymywało 62 uczniów.

Oczekujemy na wyniki egzaminu ósmoklasisty, które zostaną ogłoszone przez Centralną Komisję Egzaminacyjną 1 lipca. Wszystkim absolwentom życzymy oczywiście jak najlepszych wyników oraz sukcesów w trakcie nauki w szkołach ponadpodstawowych.

W lipcu zaplanowane zostały egzaminy na stopień nauczyciela mianowanego dla 33 nauczycieli przedszkoli i szkół podstawowych.

Nowy rok szkolny 2022/2023 w szkołach podstawowych rozpocznie ok. 3362 uczniów, którzy uczyć się będą w 199 oddziałach, a opieką w przedszkolach otoczymy ok.1420 dzieci.

Od września rozpoczynamy realizację programu „Już pływam” dzięki któremu do końca 2022 r. zostaną zorganizowane zajęcia dla uczniów na basenie Camena. Uczestniczyć będziemy w kolejnej edycji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa dzięki któremu pozyskaliśmy środki na zakup książek do przedszkoli oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz do bibliotek szkolnych. Po raz kolejny aplikujemy w programie “Posiłek w szkole i w domu” licząc na środki, które pozwolą zmodernizować kolejną już 7 kuchnię w szkole podstawowej. Oczekujemy na ogłoszenie szkół, które będą mogły po złożeniu wniosków realizować kolejną edycję programu „Aktywna Tablica”.

Źródło: ED