18 czerwca na boisku sportowym PKS  „CEDRONKA” w Woli Radziszowskiej, odbyły się Gminne Zawody Sportowo – Pożarnicze OSP. W rywalizacji wzięło udział łącznie 13 drużyn seniorskich oraz 7 Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z Gminy Skawina. Na zawodach gościliśmy również OSP Konary, które reprezentowały Gminę Mogilany tak zarówno w kategorii seniorów, jak i MDP. Sztafeta sportowa oraz ćwiczenie bojowe to zadania z jakimi przyszło się zmierzyć każdej z drużyn. Jak przebiegły?

Zawody rozgrywane są na terenie całego kraju i są doskonałą okazją nie tylko do wzajemnej rywalizacji i pokazu bojowego wyszkolenia strażaków z danych jednostek. Gminny etap jest pierwszym szczeblem. Przed zwycięzcami I miejsc wśród drużyn seniorskich kolejny etap Powiatowych Zawodów Sportowo-Pożarniczych, które odbędą się 9 lipca br. na stadionie sportowym LKS Promień Przeginia w miejscowości Przeginia, Gmina Jerzmanowice - Przeginia.

W tegorocznej rywalizacji wzięło udział łącznie 14 drużyn seniorskich (12 męskich, 2 kobiece) w tym 1 z OSP Konary (gm. Mogilany) oraz 8 młodzieżowych (3 dziewczęce oraz 5 chłopięcych, w tym 1 z OSP Konary). Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwali mł. bryg. Jarosław Lach - zastępca dowódcy JRG PSP w Skawinie i sędzia główny oraz członkowie komisji - funkcjonariusze JRG PSP w Skawinie.
Dopingować strażaków przybili m.in.: Witold Grabiec - Pierwszy Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Skawina, Małgorzata Madeja - Sekretarz Gminy Mogilany, dh Stanisław Żak - Prezes Zarządu Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Skawinie oraz dh Paweł Hytkowski - Komendant Miejsko-Gminny ZOSP RP w Skawinie.

Do walki o najwyższe miejsca zawodników tuż przed rozpoczęciem dopingował zespół cheerleaderek Galaxy Cheer z Woli Radziszowskiej, które pod okiem trenerki Renaty Maślanki przygotowały dla strażaków specjalny układ taneczny.

Rywalizację rozpoczęła sztafeta pożarnicza, w trakcie której 7 zawodników przekazywało sobie prądownicę, wykonując przy tym m.in. skoki przez: płotki, rów z wodą, przebiegając między tyczkami, także na równoważni, a wszystko na odcinku 350m. Konkurencja ta uważana jest za jedną z trudniejszych sprawdzianów sprawności fizycznej, a najtrudniejszą przeszkodą do pokonania jest ściana o wysokości 1,5 m i szerokości 1,5 m, wykonana z gładkich desek o grubości 4 cm, podtrzymywana bocznymi podporami. Do pokonania tej przeszkody wyznacza się najsprawniejszego zawodnika, natomiast w sztafecie pożarniczej rozgrywanej przez kobiety, zastępuje ją płotek.

Drugą konkurencją rozegraną przez strażaków była tzw. bojówka, czyli ćwiczenie bojowe, polegające na zbudowaniu linii ssawnej, linii głównej zakończonej rozdzielaczem i dwóch linii gaśniczych, których zadaniem jest odpowiednio obrócenie (złamanie) tarczy oraz przewrócenie pachołków. Role poszczególnych zawodników są ściśle określone i wymagają od zawodników szybkiego i bardzo dokładnego wykonania swoich zadań. Wyniki, po bardzo zaciętej rywalizacji w każdej z kategorii, przedstawiają się jak poniżej.

Seniorzy (kobiety)

• I miejsce - OSP Rzozów
  • II miejsce - OSP Skawina II

Seniorzy (mężczyźni)

• I miejsce - OSP Krzęcin
  • II miejsce - OSP Radziszów
  • III miejsce - OSP Rzozów

Tegoroczna rywalizacja Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych odbyła się na torze  przeszkód MDP zgodnego z regulaminem CTIF czyli wytycznych przyjętych i stosowanych przez Międzynarodowy Komitet Techniczny Prewencji i Zwalczania Pożarów ( Comité Technique International de Prévention du Feu – CTIF).

Wyniki Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych

Kategoria MDP (klasyfikacja dziewcząt):

• I miejsce - MDP OSP Rzozów
  • II miejsce - MDP OSP Krzęcin
  • III miejsce - MDP OSP Wola Radziszowska

Kategoria MDP (klasyfikacja chłopców oraz drużyn mieszanych):

• I miejsce - MDP OSP Rzozów
  • II miejsce - MDP OSP Radziszów
  • III miejsce - MDP OSP Jaśkowice

Puchary otrzymały także drużyny z Gminy Mogilany - OSP Konary.

Puchar przechodni Burmistrza Miasta i Gminy Skawina po raz czwarty z rzędu trafił do zawodników z OSP Krzęcin. Drużyny, które zajęły miejsca I - III otrzymały puchary, a wszystkie biorące udział w zawodach pamiątkowe dyplomy.

Na wyróżnienie zasługuje również pokaz ćwiczenia bojowego w wykonaniu drużyny OLD BOYS z OSP Rzozów.

Na zakończenie został odczytany protokół Komisji Sędziowskiej zawierający szczegółowe wyniki w poszczególnych konkurencjach. W końcowym przemówieniu Witold Grabiec - Zastępca Burmistrza złożył podziękowania dla wszystkich startujących drużyn za udział w zawodach, a Jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych za stałą współpracę oraz gotowość bojową i pomoc mieszkańcom gminy.

Tegorocznym gospodarzem zawodów była OSP Wola Radziszowska i PKS „CEDRONKA”, przygotowanie i obsługa gastronomiczna spoczywała w rękach Koła Gospodyń Wiejskich „Wolanki z pasją” w Woli Radziszowskiej, prawidłowe wyznaczenie torów oraz komisję sędziowską zapewniła JRG PSP w Skawinie, natomiast pozostałe Ochotnicze Straże Pożarne wsparły technicznie organizację zawodów - wszystkim dziękujemy.

Serdecznie gratulujemy uczestnikom i zwycięzcom!

Źródło: BZK/ZOMG ZOSP RP w Skawinie