5 sierpnia z Gminy Skawina wystartują zawodnicy biorący udział w Tour de Pologne, jednym z największych wyścigów kolarskich świata. Organizacja tak dużego wydarzenia wiąże się jednak z utrudnieniami i koniecznością zmian w organizacji ruchu.


Kolarze przejadą przez Gminę Skawina dwukrotnie. Wystartują sprzed siedziby Valsir Polska o 14:20 i pojadą na rynek, a następnie do Radziszowa i dalej w kierunku Krzywaczki obok starego sanatorium:

 • W godzinach 14:15-14:45 zamknięte będą ul. Przemysłowa, Torowa, Krakowska (od wiaduktu do rynku), Żwirki i Wigury oraz Radziszowska. Godziny zamknięć tych ulic mogą ulec nieznacznemu skróceniu lub wydłużeniu. Po przejeździe kolarzy drogi będą sukcesywnie odblokowywane.
 • Kolarze wrócą do Gminy Skawina o godz. 16:40. W godzinach 16:40 - 17:30 pojadą z Radziszowa przez Rzozów, Gołuchowice, Polankę Hallera, Krzęcin do Zelczyny. W godzinach 17:00 - 17:30 drogą nr 44 będą kontynuowali wyścig z Zelczyny do Jaśkowic. Godziny zamknięć ulic na tej trasie mogą ulec nieznacznemu skróceniu lub wydłużeniu.
 • Od czwartku w godzinach wieczornych miejsca parkingowe na rynku będą niedostępne (za wyjątkiem postoju taksówek). W piątek dopuszczamy dostawy do sklepów do godziny 10:00.


Zmiany czekają także pasażerów komunikacji miejskiej:

 • od ok. godz. 14:00 do ok. godz. 14:20 – chwilowe wstrzymania ruchu na ul. Krakowskiej i ul. Pokoju w Skawinie na czas przejazdu startu honorowego kolarzy z ul. Przemysłowej na Rynek w Skawinie; UWAGA! na ul. Rynek w Skawinie wstrzymanie ruchu planowane jest w godz. od ok. 14:00 do ok. 14:30 w związku z przeprowadzaniem wywiadów z kolarzami na Rynku w Skawinie;
  • w tym czasie możliwe są chwilowe wstrzymania w ruchu dla linii 203, 213, 223, 233, 235, 253, 263, 283, 293;
  • kurs linii 273 z przystanku Skawina SCK z godz. 13:56 oraz kurs linii 295 z przystanku Skawina SCK z godz. 14:07 ze względu na zamknięcie ruchu w ciągu ul. Rynek będą kierowane na trasy czasowo zmienione z pominięciem obsługi przystanków Skawina Szkoła, Skawina RynekSkawina Cmentarz – z pętli Skawina SCK ul. Niepodległości, a następnie w prawo w ul. Mickiewicza, gdzie od przystanku Skawina Sąd będą realizować kursy zgodnie z rozkładem jazdy;
 • od ok. godz. 14:00 do ok. 14:45 – wyłączenie ruchu na ul. Żwirki i Wigury oraz ul. Radziszowskiej w Skawinie;
  • kurs linii 233 z pętli Skawina Korabniki z godz. 14:00 zostanie skierowany po trasie czasowo zmienionej: Skawina Korabniki – … – przystanek Skawina – Jana Pawła II – Popiełuszki – Krakowska – Pokoju – Rynek – Mickiewicza – przystanek Skawina Szkoła – … – Skawina SCK; w rejonie przystanku Skawina Rynek możliwe chwilowe wstrzymanie w ruchu;
   • na trasie objazdowej linia będzie obsługiwać przystanki Skawina Cmentarz i Skawina Rynek, bez obsługi pozostanie przystanek Skawina Centrum Sportowe;
  • kurs linii 253Czerwonych Maków P+R z godz. 14:05 będzie chwilowo wstrzymany na czas startu wyścigu;
  • kurs linii 253 Woli Radziszowskiej Pętli z godz. 14:01 będzie realizowany po trasie czasowo zmienionej: Wola Radziszowska Pętla – … – przystanek Wola Radziszowska Mała Ostra Góra – Wola Radziszowska: Mickiewicza – Skawińska – Radziszów: Zawodzie – przystanek Radziszów PKP – dalej po trasie linii 263 – … – przystanek Skawina Cmentarz – … – Czerwone Maki P+R; na trasie objazdowej linia będzie obsługiwać wszystkie przystanki na odcinku Radziszów PKP – Skawina Rynek, bez obsługi pozostaną przystanki na odcinku Wola Radziszowska Kapelanka – Skawina Ajka;
 • ok. godz. 14:30 – 14:45 – przejazd kolarzy przez Skawinę (ul. Żwirki i Wigury, ul. Radziszowska) i Radziszów (ul. Skawińska, ul. Jana Pawła II, ul. Zadworze, ul. Podlesie) w kierunku Krzywaczki;
 • ok. godz. 16:45 – 17:20 – ponowny przejazd kolarzy przez Gminę Skawina: Radziszów (ul. Wytrzyszczek, Rynek, ul. Jana Pawła II, ul. Brzegi, ul. Kolejowa), Rzozów (DP 1939K), Gołuchowice (DW 953), Polanka Hallera (DW 953), Krzęcin (ul. Kalwaryjska, ul. Św. Floriana, ul. Krakowska), Zelczyna i dalej DK 44 w kierunku Brzeźnicy przez miejscowości: Facimiech, Wielkie Drogi, Jaśkowice;


Za utrudnienia przepraszamy!