Szanowni Państwo,

22 września odbyło się posiedzenie zespołu prezydenckiego przy prezydencie miasta Krakowa dotyczące wypracowania wariantu przebiegu S7 w Małopolsce między Krakowem a Myślenicami. Zespół, który został powołany do tego, by wypracować wariant na terenie gminy Kraków, wypracowuje go również przez gminy ościenne. W ramach dobrej współpracy z Krakowem, którą od wielu lat prowadzimy jako gmina, jesteśmy trochę zdziwieni tym zabiegiem, jednak rozumiemy, że drogi powstawać muszą. Rozumiemy również to, że droga musi mieć początek i koniec. Wielokrotnie apelowaliśmy do prezydenta Jacka Majchrowskiego i jego współpracowników, by pozostawili projektowanie dróg fachowcom, którzy znają się na tym o wiele lepiej niż politycy i ciągle podtrzymujemy swoje jasne zdanie w tym temacie. 

22 września na spotkaniu w Krakowie pokazano dwa warianty prezydenckie, które w żaden sposób nie zostały zatwierdzone oraz zaopiniowane pozytywnie. Wszyscy wyrazili swoje negatywne stanowiska i zakładam, że Ministerstwo Infrastruktury, które przedstawiło 14 wariantów i wskazało 6 roboczych, będzie pochylało się właśnie nad tymi wariantami, które wypracowali fachowcy.

Gmina Skawina w żaden sposób nie jest zainteresowana tym, by którykolwiek z wariantów trasy S7 przebiegał przez naszą gminę, z tego prostego powodu, że jesteśmy bardzo mocno zurbanizowani i narażeni na wiele czynników atmosferycznych, między innymi na podtopienia i zalania, ponieważ posiadamy dużą ilość cieków wodnych.

Droga klasy S nie łączy, tylko dzieli. Ta trasa przeznaczona jest dla tranzytu i turystów, którzy będą jechali do Zakopanego. W żaden sposób nie będzie ona służyła transportowi lokalnemu, który staramy się w naszej gminie rozwijać. Wiemy, że przez takie gminy jak Gmina Skawina tworzy się jeden zjazd z takiej drogi  i jeśli ona powstanie to podzieli gminę na część zachodnią i wschodnią. Dlatego kategorycznie protestujemy, ponieważ w żaden sposób nie jesteśmy zainteresowani, by takowy wariant trasy S7 przez naszą gminę kiedykolwiek powstał. Zdajemy sobie sprawę, że fachowcy z GDDKiA będą pracowali nad różnego rodzaju wariantami i te warianty, jeśli one pojawią się lub w jakikolwiek sposób zbliżą do Gminy Skawina, będziemy musieli je skonsultować i odnieść się do nich.

Na tą chwilę, podtrzymuję stanowisko. Jestem kategorycznie na NIE. Dziękuję swoim współpracownikom, którzy jednoznacznie popierają moje stanowisko i apeluję do Państwa, byście zrobili, co w Waszej mocy, by wyrazić swoją opinię, czy to mailem, czy to telefonem, czy w jakikolwiek inny sposób do prezydenta Krakowa. Chcemy współpracować w ramach Metropolii Krakowskiej, a taka droga tylko i wyłącznie dzieli.

Jeszcze raz powtórzę. Kategoryczne NIE dla S7 w wersji prezydenckiej. Rozmawiajmy o tym, jak ona ma wyglądać i gdzie ma przebiegać z fachowcami z Ministerstwa Infrastruktury. To właśnie oni są od tego, by projektować i budować drogi.

Norbert Rzepisko
Burmistrz Miasta i Gminy Skawina