25 września 2022 r., odbył się III Powiatowy Złaz Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Powiatu Krakowskiego. W wydarzeniu wzięły udział Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z całego powiatu krakowskiego oraz drużyny z zaprzyjaźnionych powiatów. Podczas wydarzenia drużyny MDP, na 25 punktach kontrolnych wykonały zadania lub rozwiązały zagadki związane z ochroną przeciwpożarową, ratownictwem oraz bezpieczeństwem mieszkańców.

Do zadań należało m.in. budowa mostu ze skrzynek i desek, wykonanie warkocza z trzech węży strażackich, pokonanie linowego toru przeszkód, sztafeta na torze przeszkód, przeprowadzenie swojego opiekuna z zasłoniętymi oczami po torze przeszkód, owinięcie bandażami jednego z uczestników od stóp do głów, wykonanie podpisu własnej jednostki OSP, dopasowanie sprzętu do stanowiska, wskazanie lokalizacji wszystkich jednostek OSP z terenu Gminy Skawina oraz Policji, Pogotowia Ratunkowego, Straży Miejskiej i JRG w Skawinie, wskazanie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas burzy i zagrożeń zimowych, rozwiązanie strażackiego rebusu i układanki, przejazd hulajnogą i zebranie 5 przedmiotów, nie łamiąc przy tym przepisów ruchu drogowego, ułożenie dystynkcji OSP i PSP od najniższego do najwyższego stopniem i wiele innych, podczas których oceniana była współpraca zespołowa drużyn.

W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych, jednostek samorządowych oraz jednostek pomocniczych, a wśród gości byli: Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Krakowie - st. bryg. Andrzej Nowak, Komendant Powiatowy PSP w Miechowie  - mł. bryg. Michał Majda, Zastępca Dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Skawinie - mł. bryg. Jarosław Lach, wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP woj. małopolskiego - dh Leszek Zięba, Zastępca Dyrektora Wykonawczego ZOW ZOSP RP woj. małopolskiego - dh Tomasz Nowak, wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego w Krakowie - dh Jerzy Stopa, wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego - dh Adam Przecherka, Radny Powiatu Krakowskiego - Krzysztof Gębala, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Krakowie - Izabela Jędrzejek, Burmistrz Miasta i Gminy Skawina - Norbert Rzepisko, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Skawinie - Ewa Masłowska, Kierownik Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UMiG w Skawinie - Zbigniew Klaja, Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Skawinie - Tomasz Stawowy, Komendant Straży Miejskiej w Skawinie - Kazimierz Sasor oraz Zastępca Komendanta Miejsko-Gminnego - dh Maciej Zięcik.

Punkty kontrolne rozmieszczone zostały na terenie Błoń Skawińskich, Parku Miejskiego w Skawinie oraz centrum miasta Skawina. Trasa łącznie liczyła około 5 km. W przygotowaniu oraz przeprowadzeniu konkurencji wzięły udział: wszystkie jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Skawina, Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza w Skawinie, Pogotowie Ratunkowe im. S. Greinera, Komisariat Policji w Skawinie oraz Straż Miejska w Skawinie - za co ogromnie dziękujemy. Za udział w organizacji konkurencji sportowej oraz udostępnienie obiektu dziękujemy również Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Natomiast poczęstunek dla uczestników przygotowało KGW wRZOZOWianki oraz Piekarnia J.K.B Dąbrowski - dziękujemy.

Wsparcie finansowe wydarzenia w ramach realizacji programu Bezpieczny Powiat Krakowski 2021-2023,
działanie: Organizacja Jesiennego Złazu MDP oraz środków budżetu Gminy Skawina.

Źródło: BZK