Prawie 700 osób i około 1400 szt. rozdanych roślin oraz 500 szt. toreb ekologicznych. To liczby opisujące kolejną edycję akcji edukacyjnej „Wymień odpad na sadzonkę i roślinę oczyszczającą powietrze”, w ramach realizacji zadania pn. „W Gminie Skawina nie próżnują – odpady segregują!” współfinansowanego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Akcja odbyła się 17 września 2022 roku na terenie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Skawinie (PSZOK), 32-050 Skawina, ul. gen. Emila Fieldorfa „Nila” 8.

Za przyniesione w tym dniu odpady mieszkańcy gminy Skawina otrzymywali krzewy takie jak: tawuła goldmund, wrzos, irga, pięciornik, trawy (wieloletnie, zimujące), kalina, krzewuszka, lawenda, trzmielina. Mieszkańcy otrzymywali także torby ekologiczne oraz rośliny oczyszczające powietrze: kroton petra, dracena marginata. Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, odwiedziło pawie 700 osób, a pierwsze z nich ustawiły się już po godzinie 7 rano. Podczas wydarzenia, najmłodsi uczestnicy pod okiem edukatorów brali udział w grach i zabawach edukacyjnych w temacie min. segregacji odpadów. Najaktywniejsi uczestnicy edukacji ekologicznej otrzymywali gadżety ekologiczne.

Około 130 osób na akcję przybyło na rowerach, hulajnogach lub rolkach w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności. Dla mieszkańców, którzy przyjechali tymi środkami transportu przygotowano osobną kolejkę. Każda osoba otrzymała również dodatkowy gadżet. Jeden z rowerzystów przyjechał do PSZOK-u z workiem zebranych w trakcie swojej podróży puszek. Uczulamy: miejsce puszek jest w koszu na śmieci, a nie na trawie!

Łącznie udało się zebrać 1540 kg odpadów:

• 60 kg puszek aluminiowych

• 280 kg zużytych baterii

• 1040 kg zużytego sprzętu RTV i elektronicznego

• 160 kg makulatury

Celem naszej akcji było szerzenie wiedzy o prawidłowej gospodarce odpadami komunalnymi - promocja zasad właściwej segregacji odpadów, kształtowanie postaw i budowanie świadomości ekologicznej mieszkańców Gminy Skawina w tym najmłodszych dzieci oraz dotarcie z informacją dotyczącą segregacji do jak największej grupy mieszkańców Gminy Skawina.

PSZOK w Skawinie jest czynny codziennie (z wyjątkiem świąt i dni wolnych od pracy):  
•    od poniedziałku do piątku w godzinach od  10:00-17:30;
•    w soboty w godzinach od 7:30-15:00.

Odpady są przyjmowane wg poniższego regulaminu TUTAJ.

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom za tak liczny udział w akcji i cierpliwość!

Pamiętajmy! Wyselekcjonowane odpady stanowią wartościowe surowce wtórne, które po przetworzeniu zyskają „drugie życie” w takiej samej lub zupełnie innej postaci. Dzięki temu oszczędzamy zasoby przyrody, energię oraz zmniejszamy ilość odpadów wywożonych na wysypiska śmieci.

Wydarzenie organizowane było w ramach zadania pn. „W Gminie Skawina nie próżnują – odpady segregują!” współfinansowanego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie w ramach Programu Priorytetowego – Edukacja Ekologiczna.