Całkowity zakaz używania “kopciuchów”, brak zgody na montaż pieców węglowych w nowych i istniejących budynkach, a od 2030 roku całkowity zakaz ogrzewania domów węglem. Mimo zmian w przepisach antysmogowych dla Małopolski, Gmina Skawina nie rezygnuje z ambitnych planów na rzecz poprawy jakości powietrza.

We wrześniu Sejmik Województwa przesunął termin wejścia w życia uchwały antysmogowej dla Małopolski na 1 maja 2024 roku. Ta zmiana nie obejmuje Gminy Skawina, która przyjęła własne, lokalne przepisy. Od 1 stycznia 2023 roku wejdzie w życie całkowity zakaz używania “kopciuchów”, a za 7 lat ogrzewanie domu węglem będzie nielegalne.

Ambitne i realne przepisy
Choć liczba dni z przekroczeniem norm z roku na rok maleje, a Gmina Skawina już wypadła z rankingów najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce, to jakość powietrza wciąż pozostawia wiele do życzenia. Dlatego mimo liberalizacji przepisów wojewódzkich, władze Gminy kontynuują plan ostatecznego rozwiązania problemu smogu.

- W ślad za dokumentami idą realne działania. Żaden mieszkaniec chcący wymienić starego “kopciucha” na ekologiczne źródło ogrzewania nie wyjdzie z Wydziału Ochrony Powietrza z pustymi rękami. Przyznajemy wysokie dofinansowania i dołączamy do nowych programów pomocowych, a Ekodoradcy pracują zarówno na miejscu jak i w terenie. Efekty widać. Liczba dni z przekroczonymi normami spadła już dwukrotnie. W kolejnych latach jeszcze bardziej poprawimy ten wynik - mówi Burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko.

Strażnicy miejscy już rozpoczęli kontrole domowych kotłowni. Towarzyszy im Ekodoradca Gminy Skawina, który wykorzystuje ten czas na rozmowę z mieszkańcem. Wyjaśnia, jakich substancji nie wolno spalać w piecu i przekazuje informacje o możliwych dofinansowaniach na wymianę “kopciucha”. A te są spore, ponieważ mogą wynieść nawet 90% kosztów zakupu i montażu nowego pieca. Jest to możliwe dzięki pieniądzom z kilku programów europejskich i rządowych oraz środków własnych gminy.

Pomnik “kopciucha”
O zakazie używania niespełniających norm pieców codziennie przypomina pomnik “kopciucha”. Stary, zużyty piec znajduje się na rynku i przyciąga uwagę mieszkańców. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. Przez rynek codziennie przechodzi mnóstwo osób, a Wydział Ochrony Powietrza zajmujący się przyznawaniem dotacji znajduje się tuż obok. 

Przez ostatnie lata w gminie Skawina dofinansowano wymianę ponad 2000 “kopciuchów”. W poprzednim sezonie grzewczym przeprowadzono ponad 800 kontroli domowych kotłowni.