Działania na rzecz walki ze smogiem przynoszą poprawę, którą nie tylko czuć nosem. Potwierdzają to również wyniki ze stacji pomiarowej WIOŚ, która znajduje się na osiedlu Ogrody. W 2022 roku po raz pierwszy w historii pomiarów powietrze w Skawinie nie przekroczyło normy!

  • Stężenie pyłów PM 10 przekroczyło 50 mg/3 przez 33 dni, podczas gdy norma mówi, że nie może przekraczać tej wartości przez 35 dni. Dla porównania, w 2011 r. liczba epizodów smogowych wyniosła 161 dni, a w 2018 r. - 91.
  • Jeszcze w 2017 roku do ciężkiego alarmowego przekroczenia norm dochodziło przez 19 dni w roku. Przez ostatnie 3 lata jakość powietrza w Skawinie ani razu nie przekroczyła poziomu alarmowego.
  • Jeszcze kilka lat temu Skawina znajdowała się na szczytach rankingów miejscowości z największym stężeniem smogu.

Dzisiaj dzięki konsekwentnym działaniom i szerokiemu wachlarzowi pomocy nie znajdujemy się w żadnych niechlubnych zestawieniach. Zamiast tego dzisiaj jesteśmy liderem wśród małopolskich gmin pod względem tempa wymiany starych źródeł ogrzewania. Ta poprawa to zasługa trwającej od kilku lat konsekwentnej pracy, odwagi do podejmowania ambitnych działań oraz odpowiedzialności mieszkańców! Wspólnie, każdego dnia pracujemy, by w niedalekiej przyszłości bez strachu o zdrowie, móc oddychać pełną piersią również w sezonie grzewczym.

Dziękujemy i gratulujemy wszystkim mieszkańcom, którzy wykazali się odpowiedzialnością, wymienili "kopciucha" i nie zatruwają powietrza!

Skalę zmian najlepiej obrazuje tabela: