Do 30 grudnia 2022 r., jako płatnicy składek, mieli Państwo obowiązek założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Dajemy Państwu możliwość założenia profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS Gdzie i kiedy możecie Państwo założyć profil na PUE ZUS Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą na Państwa czekali:
24 stycznia 2023 r. (wtorek) od 9:00 do 14:00 w Urzędzie Miasta i Gminy w Skawinie, Sala obrad, ul. Rynek 2.

Z czego mogą korzystać przedsiębiorcy na PUE ZUS:

•  PUE ZUS umożliwia załatwienie większości spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi w dowolnym miejscu i czasie.
  •  Przedsiębiorcy mogą składać wnioski do ZUS i korzystać z bezpłatnej aplikacji ePłatnik przeznaczonej do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych.
  •  Mogą też kontrolować stan swoich rozliczeń z ZUS, mają dostęp do zwolnień lekarskich swoich pracowników,
  • Mogą samodzielnie tworzyć elektroniczne dokumenty z danymi z ZUS i przekazywać jedo innych instytucji (np. banku lub urzędu).

Jak założyć konto na PUE ZUS
Profil na PUE ZUS zakładany jest zawsze dla osoby fizycznej. Aby zarejestrować i potwierdzić profil, trzeba mieć skończone 13 lat.

Płatnik składek– osoba fizyczna może założyć profil dla siebie lub udzielić pełnomocnictwa innej osobie (np. księgowej lub pracownikowi biura rachunkowego). Przedsiębiorcom, którzy prowadzą działalność jako osoba fizyczna, system automatycznie przypisze rolę płatnik do konta PUE ZUS, gdy dane w zakładanym profilu będą takie same jak te, które były podane w zgłoszeniu płatnika składek (np. NIP, PESEL).

Płatnik składek – osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej musi działać przez ustawowych lub statutowych przedstawicieli, ewentualnie udzielić pełnomocnictwa osobie fizycznej, np. swojemu pracownikowi lub pracownikowi biura rachunkowego.

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych