Od środy 15 marca pozostawienie samochodu w strefie płatnego parkowania jest możliwe po uiszczeniu opłaty 1 zł za 30 minut, 2 zł za godzinę.To zmiana jaką burmistrz zaproponował do przyjęcia radnym podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej. Przypomnijmy strefa obowiązuje w godz. 10:00-17:00 to znaczy, że do godziny 10 rano, bez jakichkolwiek opłat, można zaparkować w dowolnym miejscu, załatwić zakupy czy sprawy urzędowe.


Co się zmieni?

Jak widać zmiany są symboliczne, ale konieczne. Dotychczas pierwsze 30 minut postoju było darmowe - od dziś kosztuje 1 zł. W  momencie, gdy pozostawiamy samochód na dłużej, godzina postoju kosztuje tylko 2 zł. W porównaniu z innymi strefami są to kwoty symboliczne. Dodatkowo opłatę można wnosić bilonem lub za pomocą kilku aplikacji - szczegóły.

Skąd ta decyzja?
Zmiana jest konieczna ponieważ strefa nie bilansuje swojej działalności.

Czy strefa zostanie zlikwidowana?

To byłby krok wstecz. Po najbliższych 3 miesiącach od wprowadzenia nowych stawek będziemy sprawę ponownie analizować.


Strefę Płatnego Parkowania wprowadziliśmy w 2017 r. (Uchwałą nr XXIX/418/17 Rady Miejskiej w Skawinie z dnia 26 kwietnia 2017 roku)  by „odblokować” rynek i umożliwić mieszkańcom postój w centrum. Z naszych obserwacji wynika, że strefa spełniła swoje zadanie. Faktycznie można znaleźć miejsce w centrum, zaparkować obok urzędu, banku, apteki czy piekarni. Dzięki strefie, pracujący w ścisłym centrum, już nie pozostawiają samochodów na „cały dzień” blokując tym samym miejsca mieszkańcom, którzy mają potrzebę tylko na chwilę zatrzymać się w rynku. Samochodów przybywa, likwidacja strefy niestety wpłynie negatywnie na dostępność usług dla mieszkańców.  Darmowe parkingi:
  • 29 listopada - 70 miejsc
  • Parking przy basenie - 118 miejsc
  • Żwirki i Wigury (parking obok parku) - 95 miejsc
  • ul. Kublińskiego - parking błonia - 20 miejsc
  • ul. Kilińskiego - 26 miejsc. 

Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że przy rosnącej liczbie samochodów nigdy nie uda się znaleźć miejsca dla każdego, dlatego w opracowaniu jest drugi Plan Zrównoważonej Mobilności dla Gminy Skawina.

  • Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z dokumentem SUMP , który znajdą Państwo -  TUTAJ 
  • Zachęcamy również do dzielenia się uwagami w formularzu zgłoszeniowy (SUMP) - TUTAJ

Pamiętajmy, że każdy głos ma znaczenie. Wspólnymi siłami jesteśmy w stanie szybciej opracować rozwiązania, które poprawią komfort mobilności nas wszystkich.