Rozpoczęła się zbiórka podpisów pod petycją mieszkańców Gminy Skawina w sprawie jednoznacznego odrzucenia propozycji przebiegu drogi ekspresowej S7 przez Miasto i Gminę Skawina.

Kilka miesięcy temu wskazano 14 korytarzy, wśród których był wariant przebiegający przez gminę Skawinę i Liszki. Był to jeden ze skrajnych wariantów, w ramach którego dublowałby się przebiegi A4 i S7. Z wariantu tego najpierw zreygnowano, by w ostatnich miesiącach do niego powrócić.  To wzbudziło ostry sprzeciw mieszkańców naszej gminy. Za słowami poszły również czyny. W przestrzeni publicznej pojawiły się banery, plakaty i ulotki zachęcające do składania podpisu pod petycją wyrażającą sprzeciw mieszkanców dla budpowy drogi S7 przez tereny naszej gminy. W mediach społecznościowych funkcjonuje również grupa pn.: Mieszkańcy Gminy Skawina Przeciw S7.

- Korytarz przechodzący przez Skawinę nie ma merytorycznego uzasadnienia. Budowa drogi tej klasy przez Skawinę to podział gminy na dwie części, hałas, zwiększone zanieczyszczenie powietrza, liczne wykupy, wywłaszczenia i zniszczenie przyrody – mówi z-ca Burmistrza Tomasz Ożóg.

Budowa drogi a następnie zwiększony ruch samochodowy oznacza dewastację cennych przyrodniczo terenów ale przede wszytskim pogorszenie jakość powietrza! Nie ma na to naszej zgody, ostatnie lata poświęciliśmy na  działania zmierzające do poprawy jakości powietrza, a teraz znów mamy się cofnąć? Zdecydowanie nie! Programy, które nieustannie są w naszej gminie realizowane tj.: STOP SMOG, Czyste Powietrze, Czysta Energia blisko Krakowa, LIFE czy EKO TEAM to nic innego jak walka o lepsze powietrze, którym oddychamy, to walka o zdrowie nasze i naszych dzieci! Umiejscowienie drogi klasy S pasem przecinającym gminę z południa na północ spowoduje przecięcie kanałów przewietrzenia Miasta i Gminy niwecząc znacząco podjęte dotychczas działania.

Budowa drogi S7 jest sprzeczna ze Strategią Rozwoju przyjętą uchwałą Rady Miejskiej w 2022 roku oraz ze Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego jak i z założeniami Planu Zrównoważonej Mobilnosci dla Gminy Skawina.

Petycję można wypełnić:

• w obiektach użyteczności publicznej,
  • pobierając i wypełniając załącznik,
  • elektronicznie TUTAJ