W piątek 21 kwietnia gościliśmy w Skawinie przedstawicieli obszaru metropolitalnego Cluj-Napoca z Rumunii wraz z gospodarzami z Metroplii Krakowskiej. Rozmawialiśmy o tym jak kształtować zintegrowaną mobilność miejską, by następnie przetestować zrealizowane w naszym mieście rozwiązania.

Metropolia Krakowska od 2022 r. realizuje projekt pn. „Functional Areas in Europe”, którego celem jest wspieranie obszarów funkcjonalnych w UE poprzez zwiększanie zdolności do współpracy, planowania, realizacji projektów oraz bardziej efektywnego i zrównoważonego rozwoju. W praktyce przez dwa dni omówione wiele tematów i przetestowano rozwiązania, które w Polsce zastosowano.

W pierwszym dniu wizyty goście zpbaczyli prezentacje przygotowane przez Stowarzyszenie Metropolia Krakowska, które stały się punktem wyjścia do rozmowy i wymiany doświadczeń, w zakresie budowania współpracy metropolitalnej w ramach obowiązujących ram prawno-finansowych. W drugim dniu zaprezentowane zostały rozwiązania  jakie wybrane gminy Metropolii Krakowskiej wykorzystują do kształtowania przestrzeni przyjaznej mieszkańcom.

Jako przykład efektywnej rewitalizacji przestrzeni, zaprezentowano kamieniołom w Zabierzowie. Kiedyś miejsce służące wydobywaniu wapienia, następnie zapomniane, aktualnie służy mieszkańcom i turystom. Punktem wyjścia do rozmowy o sposobach efektywnego zarządzania infrastrukturą publiczną była wizyta w gminie Liszki. Atrakcyjny turystycznie Zalew na Piaskach już w czerwcu stanie się miejscem olimpijskich zmagań w kajakarstwie klasycznym.

O tym jak kształtować zintegrowaną mobilność miejską, goście z Rumunii dowiedzieli się podczas wizyty w gminie Skawina. Podczas prezentacji w budynku Dworca w Skawinie zaprezentowano specyfikę miasta oraz działania podjęte w celu organizacji przestrzeni przyjaznej mieszkańcom i organizacji transportu publicznego. Aby praktycznie zaprezentować możliwości jakie daje transport zbiorowy i ekologiczne środki transportu, zorganizowano przejazd pociągiem oraz hulajnogami elektrycznymi. Uczestnicy wizyty szczególnie zainteresowani byli tematem SUMP 2030 czyli  powstającego „Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Gminy Skawina” w perspektywie do 2030 r.

Kolejnym punktem wizyty studyjnej były Błonia Niepołomickie i prezentacja wykorzystanych rozwiązań opartych na naturze (NBS). Wizytę w Niepołomicach zakończyło odwiedzenie Zamku oraz rozmowa o efektywnym rozwoju gminy – zarówno w zakresie rozwoju gospodarczego, jak i organizacji mobilności.

Wymiana doświadczeń podczas dwóch dni wizyty to także prezentacja Strategii komunikacji Metropolii Krakowskiej, powstającej platformy do komunikacji, rozmowa na temat realizacji działań w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego czy też sposobów wspierania instalacji OZE w budynkach użyteczności publicznej oraz w budownictwie wielorodzinnym.

Wizyta odbyła się w ramach projektu pn. „Functional Areas in Europe” realizowanego przez Stowarzyszenie Metropolia Krakowska od 2022 r. , została zorganizowana w ramach programu TAIEX-REGIO Peer2Peer i sfinansowana ze środków Komisji Europejskiej.

Źródło: SMK