Modernizacja staje się faktem. Niebawem rozpoczną się prace na stadionie, co oznacza jego wyłączenie, ale tylko w części głównej. Wcześniej przeprowadzona modernizacja na płycie bocznej boiska ze sztuczną nawierzchnią pozwala na kontynuowanie treningów, które prowadzą kluby piłkarskie.


Podpisanie umowy

Symbolicznie, bo Skawina obchodzi dziś 659 urodziny (22 maja), burmistrz Miasta i Gminy Skawina, Norbert Rzepisko podpisał umowę na modernizację obiektu sportowego - stadionu miejskiego w Skawinie. 100-letni stadion, zajmujący powierzchnię ponad 4 hektarów, położony jest blisko centrum miasta. Mocno oblegany nie tylko przez młodzież. Na co dzień z walorów obiektu korzystają piłkarskie kluby sportowe: Skawinka, Wiślanie, Piast, Milenium. Niestety od dawna stadion nie spełniał standardów na jakie zasługują sportowcy ale już niedługo to się zmieni.

- Po modernizacji Skawina zyska nowoczesny obiekt umożliwiający  organizację zawodów o randze wojewódzkiej. Sam stadion już nie tylko piłką nożną będzie “żył”.
Zbudujemy tu również nowoczesną infrastrukturę pozwalającą  na uprawianie  lekkiej atletyki. - mówił burmistrz Rzepisko. - W ten sposób otworzy możliwość korzystania ze stadionu innym, nie piłkarskim, skawińskim klubom:  UKS Jedynka, KS Optima czy Skawina Biega. Dziękuję Wam za obecność w tym symbolicznym dniu - dodał. 

Modernizacja stadionu miejskiego powiększy zdecydowanie liczbę dyscyplin sportowych, które bezpiecznie będzie można trenować w Skawinie. Poprawa  standardów wpłynie również na sprawniejsze zarządzanie obiektem i lepszą jakość treningów dla wszystkich drużyn, dziecięcych, młodzieżowych i seniorskich.

Dziękujemy za obecność o poranku, z klubów sportowych byli: Janusz Morawski, Damian Nowaczyk, Rafał Szczypczyk, Adam Mrowiec, trenerzy Łukasz Skrzyński i Michał Sikora, radni Rady Miejskiej:  wiceprzewodniczący Ryszard Majdzik,  przewodniczący Komisji Kultury, Sportu i Rekreacji Karol Kościelny oraz Marek Spólnik, dyrektor Centrum Kultury i Sportu Tomasz Stawowy wraz z zastępcą Jakubem Krasuskim, burmistrz Norbert Rzepisko wraz z zastępcą Tomaszem Ożogiem.

Jak zmieni się stadion miejski? 

Zanim o zmianach chcemy zaznaczyć, że tradycyjnie, prace  zostały poprzedzone konsultacjami. Do udziału zaprosiliśmy m.in. kluby sportowe, prowadzące treningi na stadionie i te, które w przyszłości chciałyby rozpocząć pracę w tym właśnie miejscu. Zaprosiliśmy również Małopolski Związek Piłki Nożnej oraz Małopolski Związek Lekkiej Atletyki. Wiedza i doświadczenie wymienionych wyżej pozwala wierzyć, że już niebawem Skawina zyska świetny obiekt na miarę XXI wieku.  W toku konsultacji ustaliliśmy zakres przebudowy i standard w jakim inwestycja powinna być wykonana. Dziś mamy pewność, że jest to nasz wspólny projekt.

W ramach inwestycji powstaną nowe, zadaszone trybuny, oświetlenie, ale przede wszystkim infrastruktura lekkoatletyczna - zostanie ona wykonana w standardzie pozwalającym na organizację zawodów o randze wojewódzkiej. Na płycie głównej boiska piłkarskiego zostanie położona nowa, sztuczna nawierzchnia spełniająca wymagania FIFA Quality Programme for Football Turf na poziomie FIFA QUALITY PRO (manual 2015). 

To nie koniec. Inwestycja przewiduje remont pomieszczeń szatniowych na parterze. Remont zakłada m.in. wykonanie nowych posadzek, wymianę armatury oraz wykonanie niezbędnych napraw gładzi ścian i sufitów. Dodatkowo zaplanowano wymianę istniejącego źródła ciepła z kotła olejowego na powietrzną pompę ciepła.
Prace mają potrwać 13 miesięcy od dnia podpisania umowy.Inwestycja jest realizowana przy wsparciu z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych na modernizację stadionu miejskiego ŹRÓDŁO: RS/IN/BB