Każdy z nas zapewne zastanawiał się, w jaki sposób można poprawić relację z najbliższym człowiekowi czworonogiem. Wielu właścicieli psów napotyka problem, który często się pojawia, niestety bardzo rzadko słyszy się o nim warsztatach, spotkaniach czy podczas edukacji w zakresie tego tematu. To uczucie, kiedy psa ogarnia gorączka podążania za inną zwierzyną, a machanie do niego, przywoływanie, krzyk czy gwizdanie często są daremne.

Na szczęście, nie tak dawno na sali obrad im. mec. Macieja Sikluckiego w Urzędzie Miasta i Gminy w Skawinie odbyła się część teoretyczna warsztatów  pt. „Praca z instynktem łowieckim psa”, prowadzonych przez Adriano Pasqualetti (Włochy) we współpracy ze Skawińskim Stowarzyszeniem Pomocy dla Zwierząt.

Warsztaty dotyczyły zagadnień takich jak:

•  wykorzystanie instynktu łowieckiego psa (którego wygasić nie możemy, bo to po prostu instynkt) do wzmocnienia relacji między psem a opiekunem,
  •  edukacji w zakresie pracy nad kontrolowaniem psa,
  •  uczynienia z naturalnego zachowania psa, które może stworzyć problem, zasobu – dzięki któremu można się do siebie zbliżyć.

Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, w jaki sposób zaspokajać naturalne potrzeby psa, tak by łatwiej było mu zrezygnować z podążania za zwierzyną oraz jak pracować nad relacją psa z opiekunem, tak by pozostanie przy człowieku było dla psa bardziej atrakcyjne niż pogoń za np. sarną. Przedstawione zostały społeczne i nie tylko fazy polowania.

Duża liczba uczestników warsztatów potwierdziła, że dobro swojego czworonoga traktują poważnie i chcą wypracować postawiony sobie cel za pomocą przystępnych metod.

Źródło: OŚ