Widzą świat w ultrafiolecie, komunikują się z innymi za pomocą tańca, niektóre z nich żyją w podziemnych gniazdach. O kim mowa? O pszczołach - owadach, których rola dla ekosystemu jest bezcenna. Aż 70% gatunków roślin potrzebuje owadów zapylających takich jak pszczoły. Gdy ich zabraknie, ludzkość stanie na krawędzi głodu. Dlatego tak ważne jest, aby już od najmłodszych lat przekazywać wiedzę o roli pszczół oraz sposobach ochrony tych owadów.

Gmina Skawina wspiera populację tych bezcennych zapylaczy na wiele sposobów - jednym z nich jest realizacja projektu „Rozbzzzykane dzieciaki w Gminie Skawina” dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

W ramach projektu odwiedzimy przedszkolaków z terenu gminy, a podczas tegorocznych Dni Skawiny oraz wrześniowego Pikniku Ekologicznego zostaną zorganizowane stanowiska projektu, na których specjalista pszczelarz będzie opowiadał o tych fascynujących owadach, a na najmłodszych będą czekały ciekawe gry i zabawy tematyczne.

Elementem projektu będzie również wzbogacenie terenów gminy o miejsca przyjazne zapylaczom - zostaną wysiane łąki kwietne oraz zasadzone słoneczniki wielokwiatowe niskie.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców naszej gminy do aktywnego uczestnictwa w projekcie!

Źródło: OŚ