Tegoroczny XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek odbył się pod hasłem „Moja Twoja Nasza Biblioteka”. „Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich od 2004 roku organizuje w maju ogólnopolską akcję promocji czytelnictwa i bibliotek – Tydzień Bibliotek. Program ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Historia Programu nierozerwalnie związana jest z obecnością Polski w Unii Europejskiej. 1 maja 2004 r. doszło do największego rozszerzenia w historii UE – do wspólnoty wstąpiło 10 krajów, w tym Polska. Tydzień później pod hasłem bezpośrednio nawiązującym do akcesji – „Biblioteki w Europie były zawsze” odbył się I Tydzień Bibliotek.

W pierwszych latach było to święto ruchome, ale zawsze odbywające się w tygodniu, w którym przypadał 8 maja – Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Od kilku lat termin Programu jest stały – Tydzień Bibliotek jest realizowany od 8 do 15 maja.

Z założenia każda edycja przebiega pod innym hasłem, którego wyboru dokonuje Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich – pomysłodawca i koordynator akcji. Biblioteka Pedagogiczna w Skawinie z tej okazji przeprowadziła różne przedsięwzięcia, m.in. uczestniczyła w konferencji online zorganizowanej przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek w Oświęcimiu oraz Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Krakowie Filią w Oświęcimiu. Konferencja było próbą odpowiedzi na pytanie: Czy książka może stać się remedium na wszelkie problemy dzieci i młodzieży? Prelegenci przybliżyli temat terapeutycznej roli książki licznie zgromadzonym uczestnikom.

Ponadto w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie odbył się finał konkursu plastycznego "Świat bajek Perrault'a". Konkurs polegał na wykonaniu ciekawej ilustracji do dowolnej bajki autorstwa Ch. Perrault’a i był adresowany do przedszkolaków z placówek oświatowych Miasta i Gminy Skawina. Wpłynęło 97 prac z 10 przedszkoli. Jury konkursu wyłoniło 3 laureatów oraz 7 wyróżnień. Laureaci otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy.

W Tygodniu Bibliotek odbyły się także warsztaty biblio i bajkoterapeutyczne. Zajęcia z zakresu biblioterapii odbyły się w Zespole Placówek Edukacyjno-Opiekuńczo-Wychowawczych w Wielkich Drogach oraz w Tomicach (spotkanie zorganizowano we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną). Zajęcia poruszały takie tematy jak trudności w podejmowaniu decyzji, wyborze drogi życiowej, a także dotyczyły rożnych form agresji psychicznej. Z kolei zajęcia bajkoterapeutyczne odbyły się w Przedszkolu Samorządowym Nr 3 w Skawinie. Było to kolejne spotkanie z cyklu o emocjach. Tym razem przedszkolaki rozmawiały o wstręcie i o sposobach radzenia sobie z trudnymi uczuciami.

W Przedszkolu Samorządowym Nr 5 w Skawinie odbyło się natomiast spotkanie czytelnicze, na którym dzieci mogły wysłuchać m.in. o kolejnych przygodach Tupcia Chrupcia, bohaterze książek Elizy Piotrowskiej oraz o innych postaciach z książeczek ze zbiorów biblioteki. Na zakończenie Tygodnia Bibliotek odwiedziły nas dzieci ze Szkoły Podstawowej w Łapanowie, które dzięki Teatrzykowi Kamishibai przypomniały sobie o zasadach poszanowania książek.

Źródło: Biblioteka Pedagogiczna w Skawinie