W dniach 12-13 czerwca 2023 roku w Skawinie w samym sercu Strefy Gospodarczej odbył się cykl spotkań w ramach inicjatywy „Wiosna na rynku pracy”. Organizatorami wydarzenia, które miało miejsce w VANTA Business Center byli Starosta Krakowski – Wojciech Pałka oraz Dyrektor Urzędu Pracy Powiatu Krakowskiego – Dorota Niemiec.

Na dwudniowe wydarzenie składało się wiele elementów, w tym konferencje, warsztaty, prelekcje, a przede wszystkim Targi Pracy i Edukacji. W targach wzięli udział pracodawcy
i agencje pośrednictwa pracy oraz instytucje szkoleniowe. Dodatkowo urząd pracy prezentował własne oferty pracy. Targi cieszyły się dużym zainteresowaniem osób bezrobotnych.
Dla młodych osób poszukujących zatrudnienia zorganizowano warsztaty pod nazwą „Coaching rozwoju zawodowego”. Zajęcia prowadził doradca zawodowy. Celem warsztatu było zbudowanie własnej ścieżki kariery zawodowej oraz pomoc w osiąganiu celów uczestników i uczestniczek.

Dla osób młodych – przedstawicieli samorządów uczniowskich ze skawińskiego Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych zorganizowany został panel dyskusyjny „Młodzi przy głosie”. Spotkanie prowadził przedstawiciel Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie i doradca zawodowy z Urzędu Pracy Powiatu Krakowskiego. W ramach panelu analizowano szanse i zagrożenia związane z wejściem młodzieży na rynek pracy. Dyskutowano również na temat oczekiwań młodzieży dotyczących rynku pracy
i edukacji oraz wymarzonych zawodach ludzi młodych.

Drugi dzień imprezy poświęcony był w całości Funduszom Europejskim. W trakcie konferencji „Fundusze Europejskie, a rynek pracy powiatu krakowskiego” podsumowane zostały wszystkie projekty realizowane w kończącej się perspektywie na lata 2014-2020 współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego. Urząd Pracy Powiatu Krakowskiego realizował 6 edycji projektu „Lubię to” skierowanego do osób poniżej 30 roku życia w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój; 7 edycji projektu „Mania pracowania” dla bezrobotnych powyżej 30 roku życia oraz konkursowy projekt skierowany do pracodawców „Halo Dopłacamy” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Ponadto przedstawione zostały założenia projektu pilotażowego „EKSPRES PRACA – Punkt Aktywizacji i Treningu” w nowym okresie programowania z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus na lata 2021-2027.

Wartość estetyczną wydarzenia podkreślały prezentacje byłych osób bezrobotnych, które otrzymały w latach ubiegłych środki finansowe na podjęcie działalności gospodarczej. Panie promowały własne działalności gospodarcze prezentując efekty swojej pracy – obrazy, szkice oraz rękodzieło artystyczne.

Dwudniowa inicjatywa „Wiosna na rynku pracy” cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno wśród pracodawców, jak i osób bezrobotnych. Uczestnicy z dużym zaangażowaniem i entuzjazmem dzielili się swoimi doświadczeniami z realizacji dotychczasowych projektów europejskich a także wyrazili zainteresowanie i chęć uczestnictwa w nowych projektach realizowanych przez Urząd Pracy Powiatu Krakowskiego.

Źródło: Urząd Pracy Powiatu Krakowskiego