Gmina Skawina już po raz siódmy uczestniczyła w Kampanii Rowerowy Maj, czyli największej akcji w Polsce promującej zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych, grona nauczycielskiego oraz rodziców i opiekunów. Rowerowy Maj, poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji, popularyzuje rower jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu kampanii. Rowerowy Maj skutecznie zmienia okolice szkół i przedszkoli na bardziej bezpieczne i przyjazne rowerzystom, zmniejszając liczbę samochodów dowożących dzieci i motywując samorządy do inwestycji prorowerowych.

Zasady kampanii są bardzo proste: każdy przedszkolak, uczeń i nauczyciel, który w maju dotrze na lekcje w sposób aktywny: na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Dla tych najaktywniejszych przewidziane są nagrody. Aby nikt nie czuł się pokrzywdzony w tym roku w Gminie Skawina nagrodziliśmy wszystkich uczestników. Każde dziecko które chociaż raz dotarło do swojej placówki na rowerze czy innym środkiem transportu osobistego otrzymało od Gminy Skawina drobny upominek (kolorowy, rowerowy breloczek i ołówek). Dla tych najaktywniejszych, którzy jeździli na 100% i którym zabrakło po jednym przejeździe przygotowaliśmy dodatkowe nagrody w postaci kolorowych rowerowych skarpetek.

Rowerowy Maj to nie tylko świetna zabawa ale i rywalizacja między gminnymi szkołami i przedszkolami, a także między grupami przedszkolnymi i klasami szkolnymi. Poznajcie tegorocznych zwycięzców:

  • W kategorii duża szkoła po raz kolejny zwyciężyła : Szkoła podstawowa Nr 6 w Skawinie im. Noblistów Polskich (frekwencja w tej szkole wyniosła 67,8%)
  • W kategorii najlepsza mała szkoła zwyciężyła: Szkoła podstawowa w Pozowicach (frekwencja wyniosła 62,9 %)
  • W kategorii najlepsze duże przedszkole zwyciężyło: Przedszkole samorządowe Nr 5 w Skawinie (frekwencja wyniosła: 65,6%)
  • W kategorii najlepsze małe przedszkole zwyciężyło po raz kolejny Przedszkole samorządowe w Kopance (frekwencja: 60,4%)

W rywalizacji klas i grup przedszkolnych najlepsi okazali się:

  • Duża klasa: Szkoła Podstawowa Nr 3 w Skawinie: klasa 1a (frekwencja 94,4%)
  • Mała klasa: Szkoła podstawowa Nr 6 w Skawinie: klasa 2d (frekwencja 87,4%)
  • Duża grupa przedszkolna: Przedszkole Samorządowe Nr 2 – grupa 6 La (90,28%)
  • Mała grupa przedszkolna : Przedszkole samorządowe w Woli Radziszowskiej (39,1%)

Zwycięskie placówki otrzymały vouchery na sprzęt sportowy i edukacyjny o wartości 5000 zł (duże placówki) i 2000 zł (małe placówki). Tych nagród nie byłoby, gdyby nie sponsorzy, w tym roku w kampanii wsparli nas finansowo:

- Koleje Małopolskie (ufundowały nagrodę o wartości 5000 zł)

- Vesuvius (nagroda dla najlepszej dużej szkoły o wartości 5000 zł)

- Valsir (wkład w produkcję upominków dla uczestników o wartości 5000 zł)

- Centrum Kultury i Sportu w Skawinie (ufundowało nagrody dla koordynatorów)

- fundatorem nagród dla małych placówek jest Gmina Skawina.

Dziękujemy wszystkim za udział, rodzicom i koordynatorom za zagazowanie, sponsorom za nagrody i oczywiście zapraszamy do udziału w kampanii w przyszłym roku.


Źródło: PSW