Nowa łąka kwiatowa wysiana tuż przy basenie Camena! A wszystko to w ramach projektu „Rozbzzzykane dzieciaki w Gminie Skawina”, współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.  Pracownikom Referatu Kształtowania Zieleni skawińskiego urzędu pomagała grupa dzieci z Niebieskiego Misia czyli Przedszkola Samorządowego nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi w Skawinie. Dziękujemy za wspólną pracę, mamy nadzieję, że już niedługo będą nas cieszyć piękne kwiaty.

Wysianie nasion ma na celu zastąpienie trawnika barwnym kobiercem kwiatów rodzimego pochodzenia, które zapewnią owadom zapylającym dodatkowe pożywienie i pomogą im stworzyć lepsze warunki do życia. Projekt ten ma na celu zwrócenie uwagi na ogólnoświatowy problem owadów zapylających, których populacja drastycznie spadła, poprzez nadmierne wykaszanie traw, wprowadzanie monokultur w uprawach rolniczych i przez to ograniczanie źródeł pokarmu dla zapylaczy. Jak wiadomo, bez zapylaczy nie zawiążą się z kwiatów owoce… Dbajmy o pszczoły. Na świecie znanych jest ponad 20 tyś. gatunków, a w Polsce jest ich około 470.

My również możemy pomóc pszczołom - JAK?

• uprawiając kwitnące w różnych terminach rośliny w ogrodach, na balkonach
  • pozostawiając do wiosny suche łodygi traw i kwiatów – miejsce zimowania pszczół
  • używając naturalnych środków ochrony roślin i nawozów
  • budując „hotel” dla pszczół
  • stawiając poidełko dostosowane dla owadów

Masz pomysł na zieloną innowację w naszej gminie - zapraszamy do kontaktu.

Źródło: