Grabie, Krzęcin i Polanka Hallera – te trzy sołectwa zostały docenione przez Sejmik Województwa Małopolskiego w konkursie „Małopolska Wieś 2023”. Gratulujemy wszystkim mieszkańcom i sołtysom podjęcia wyzwania i osiągnięcia tak wysokich wyników na skalę całego województwa!

Rywalizacja w konkursie odbywała się w trzech kategoriach: „Najpiękniejsza Małopolska Wieś”, „Nowatorska Małopolska Wieś” i „Małopolska Wieś w Sieci”.

Sukcesy sołectw z naszej gminy:

• II miejsce dla Grabia w kategorii „Małopolska Wieś w Sieci” – nagroda w wysokości 20 000 zł;
  • III miejsce dla Krzęcina w kategorii „Małopolska Wieś w Sieci” (ex aequo z Klimontowem i Frydmanem) – nagroda w wysokości 10 000 zł;
  • wyróżnienie dla Polanki Hallera w kategorii „Nowatorska Małopolska Wieś” – nagroda w wysokości 10 000 zł.

- Sołectwa z gminy Skawina podejmują się realizacji coraz bardziej innowacyjnych działań i są przykładem dla innych wsi w regionie. Jestem dumny z ich aktywności. Serdecznie gratuluję wszystkim mieszkańcom Grabia, Krzęcina i Polanki Hallera oraz sołtysom: Joannie Dudek, Teresie Sotwin i Piotrowi Kuligowi zaangażowania i zdobycia tak prestiżowej nagrody – mówi Norbert Rzepisko burmistrz Skawiny.

Konkurs „Małopolska Wieś”, ogłoszony już po raz siódmy, był skierowany do sołectw wiejskich województwa małopolskiego. Jego celem było zachęcenie społeczności lokalnych do aktywnego działania na rzecz podniesienia atrakcyjności małopolskiej wsi i poprawy życia jej mieszkańców z jednoczesnym promowaniem dbałości o estetykę, kształtowanie krajobrazu wiejskiego, ładu przestrzennego i architektonicznego wsi oraz ochronę dziedzictwa kulturowego.

43 zgłoszenia spełniające wymogi formalne. Ocenie merytorycznej poddano 20 zgłoszeń w kategorii Najpiękniejsza Małopolska Wieś, 19 w kategorii Nowatorska Małopolska Wieś, 7 w kategorii Małopolska Wieś w Sieci. 4 sołectwa zostały zgłoszone jednocześnie do dwóch kategorii. Sołectwa, którym przyznano najwyższe liczby punktów w ocenie merytorycznej Komisja zaprosiła do udziału w prezentacjach i wystąpieniach. Łączna kwota dla Laureatów konkursu w 2023 roku wynosi 670 tys. zł.

Źródło: PSW / UMWM