Hej, rowerzyści! Dzisiaj razem z LKS Radziszowianka zabieramy Was na kolejną wycieczkę rowerową po naszej gminie. Mamy nadzieję, że skorzystacie z propozycji trasy i odwiedzicie – nie zawsze oczywiste – miejsca. Udanej przejażdżki!

Na szlak ruszamy spod klubu Radziszowianka Radziszów (ul. Skawińska 3). Pamiętajcie, aby zabrać ze sobą dobry nastrój, wygodne ubranie i zapas picia na drogę!
Pierwszym etapem naszej trasy będzie ciąg pieszo rowerowy wijący się w dolinie rzeki Skawinki, który zaprowadzi Was do centrum Radziszowa. Tam będziecie mieli okazję podziwiać urokliwy kościół pod wezwaniem św. Wawrzyńca oraz Dwór Dzieduszyckich. Historia Dworu wciągnie Was w swój magiczny świat! ale nie zdradzimy Wam szczegółów – sami musicie się przekonać!

Następnie, przez most i dalej po CPR-ze, kierujcie się w stronę stacji kolejowej Radziszów. Tam czeka na Was nie tylko piękna zabytkowa stacja kolejowa, ale także zaskakujący ogród deszczowy!

Kolejnym etapem trasy będzie podjazd pod górę Lipki. Jest to wyzwanie nawet dla wprawionych rowerzystów, ale widoki, które tam na Was czekają, zrekompensują wysiłek. Na szczycie góry Lipki znajdziecie przydrożną kapliczkę, gdzie możecie odpocząć po „wspinaczce” i podziwiać malowniczą panoramę gminy.

Nasz rowerowy szlak wiedzie dalej, tym razem do centrum Woli Radziszowskiej. Jednak, aby uniknąć głównej ulicy, wybierzcie wąskie, asfaltowe dróżki (ul. Rokicie). Dostaniecie się na nią przez mostek na rzeczce Cedron. To naprawdę jest dobra decyzja, bo możecie spokojnie obserwować urokliwe otoczenie, nie obawiając się nadjeżdżających samochodów.

Po około 2 km dotrzecie do Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie zboczycie nie jeden, ale aż dwa kościoły - nowy i zabytkowy! Obie budowle zachwycą Was swoją architekturą i duchowym wydźwiękiem.

Na koniec rowerowej przygody odwiedźcie Izbę Pamięci, która znajduje się tuż obok kościoła. To miejsce pełne historii i tradycji pozwoli Wam lepiej zrozumieć to piękne miejsce, do którego przywiozą Was rowerowe koła.

Podsumowując! W trakcie całej wycieczki, całego rowerowego szlaku, przestrzegajcie zasad poruszania się po drogach publicznych oraz CPR-ach (ciągach pieszo rowerowych), aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo na drodze. Pamiętajcie, aby Wasze rowery były odpowiednio wyposażone w światła, hamulce oraz dzwonek, a także były sprawne techniczne!

Jeśli szukacie niesamowitych doświadczeń, pięknych widoków i dawki kultury, to polecamy Wam trasę rowerową z Radziszowa do Woli Radziszowskiej! Poza tym, jeśli macie ochotę na dalszą podróż, możecie udać się do Kalwarii Zebrzydowskiej lub Lanckorony, gdzie czeka na Was kolejna dawka niezapomnianych wrażeń!

Długość trasy: 10 km

Stopień trudności: łatwy