20 sierpnia w Korzennej odbyły się XXV Dożynki Województwa Małopolskiego. Wydarzenie rozpoczął tradycyjny korowód, w którym podziwialiśmy piękne wieńce dożynkowe. Gminę Skawina reprezentowały panie z KGW Jaśkowice, którym kibicowała również obecna na wydarzeniu Pani Ewa Masłowska - Przewodnicząca Rady Miejskiej w Skawinie.

Co roku tuż po 15 sierpnia rozpoczynają się dożynki, czyli obrzęd dziękczynny za ukończenie żniw i prac polowych. To również czas na kultywowanie i ukazywanie piękna tradycji, uznania za pracę rolników, ale przede wszystkim pokazanie szacunku dla chleba i budowanie tożsamości regionalnej. Nieodłącznym elementem obchodów są pochody w barwnych strojach ludowych, przyśpiewki, prezentacja wieńców dożynkowych oraz degustacja lokalnych, tradycyjnych potraw.

- Dożynki to okazja do tego, aby podziękować rolnikom za trud ich pracy, podziękować podczas mszy za dobre zbiory i prosić o jeszcze lepsze w kolejnym roku - zaznacza Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego.

Serdecznie dziękujemy Paniom z KGW z Jaśkowic za reprezentowanie Gminy Skawina podczas Dożynek.

Źródło: BB