W minioną sobotę Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, a także młodzi druhowie jednostek OSP Skawina II oraz Polanki Hallera malowali napisy „Zwolnij” i „Odłóż smartfon i żyj”.  Wszystko w ramach akcji „Bezpieczna Gmina Skawina”

Nie od dziś wiadomo, że w Gminie Skawina bezpieczeństwo użytkowników ruchu drogowego stawia się na pierwszym miejscu. Bezpieczna Gmina Skawina to ważne hasło, ale jednocześnie kampania organizowana przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Celem akcji było zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo pieszych i kierowców. Przed skrzyżowaniami kierowców do bezpiecznej jazdy zachęcają  napisy „Zwolnij” , natomiast przed przejściami pieszych, piesi mogą spotkać się z napisem „Odłóż smartfon i żyj”.  Akcje wspierają lokalne firmy:

  • szablony wykonała firma Treko Laser
  • Grana Sp. z o. o. zakupiła i przekazała specjalistyczną farbę drogową
 - Od lat angażujemy szerokie działania inwestycyjne, związane z poprawą bezpieczeństwa w naszej Gminie. Kolejny już cykl Planu Zrównoważonej Mobilności daje rozwiązania mające na celu zabezpieczenie niechronionych użytkowników ruchu. Za działaniami pilotażowymi idą w parze kampanie, które zwracają uwagę na bezpieczeństwo pieszych i kierowców.  Stąd głośna akcja „Bezpieczna Gmina Skawina”– mówi Burmistrz Norbert Rzepisko.       


To nie wszystko, bo w ramach akcji wykonano napisy „Zwolnij Szkoła" na pasach drogowych przy Szkole Podstawowej nr 6 w Skawinie. 

 - Wiele słyszy się o wypadkach z udziałem pieszych i kierowców, a niejednokrotnie powodem jest brak uwagi w newralgicznych miejscach, jakim są właśnie przejścia dla pieszych. Realizowany projekt w ramach kampanii „Bezpieczna Gmina Skawina” to apel zarówno do przechodniów jak i kierowców. Korzystanie ze smartfonów jest dziś powszechne. Apelujemy, by przemieszczając się z punktu A do punktu B, odłożyć smartfon do plecaka, torby i pokonać drogę bezpiecznie  - powiedziała Anna Szemraj – inspektor BZK.   
 - Napisy, które mogą Państwo już zobaczyć na skawińskim rynku oraz przy szkole SP 6 to długofalowy efekt. Wszystko rozpoczyna się od rozmowy z zarządcami dróg, na których można namalować takie napisy i ich odpowiednim przygotowaniu. W najbliższym czasie będziemy znakować kolejne lokalizacje  – powiedział Zbigniew Klaja, kierownik BZK - Wierzymy, że napisy będą dodatkowym przypomnieniem jak ważne jest  bezpieczeństwo w ruchu drogowym - dodaje. Źródło: BZK