Przed nami kolejny Europejski Tydzień Mobilności, jak co roku odbędzie się w dniach 16-22 września. Gmina Skawina przystępuje do kampanii już po raz ósmy.

Gmina Skawina od ośmiu lat aktywnie bierze udział w Europejskim Tygodniu Mobilności, nasze starania zostały w zeszłym roku docenione przez Ministerstwo Infrastruktury.
W 2022 roku Gmina Skawina otrzymała nagrodę za najlepszą kampanię lokalną dla małego miasta/gminy (poniżej 50 tys. mieszkańców) w 2021 roku. Za podkreślenie walorów swojej miejscowości przy okazji promocji ETZT*, starania na rzecz zmiany nawyków mieszkańców poprzez tworzenie odpowiedniej infrastruktury oraz wskazanie (poprzez organizowane konkursy) jak z niej korzystać. Celem ETM jest promowanie zrównoważonej mobilności i pokazanie mieszkańcom, że istnieją inne środki lokomocji niż samochód. Przez cały tydzień będziemy starać się zachęcić mieszkańców do zmiany niekorzystnych dla zdrowia i środowiska przyzwyczajeń transportowych. Zwłaszcza, że dzięki realizowanym od lat inwestycjom, rower, hulajnoga oraz własne nogi pozwalają zdrowo, tanio, wygodnie i szybko dotrzeć do najczęściej wybieranych przez mieszkańców miejsc.

Jak co roku w ramach kampanii przygotowujemy szereg atrakcji, w tym roku w programie znalazły się między innymi: 

  • konkurs plastyczny dla najmłodszych;
  • festiwal chodzenia; 
  • szkolenia z bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz edukacja rowerzystów przez Straż Miejską;
  • Przejazd Rowerowej Masy Krytycznej, która w sobotę 16 września wyruszy o godz. 15.00 ze Skawiny;
  • Podczas ETM odbędzie się również akcja „Wymień odpad na sadzonkę”, dla osób które będą chciały wziąć udział w akcji i wybiorą jako środek transportu rower albo hulajnogę przygotowujemy odrębną kolejkę oraz drobne upominki. 

Po raz kolejny do kampanii włączyły się również miejskie instytucje kultury: Miejska Biblioteka Publiczna w ramach kampanii zorganizuje akcję „Rowerem po książkę”, a Centrum Kultury i Sportu w Skawinie razem z MBP zapewni animacje dla dzieci podczas eventu mobilnościowego, który planowany jest na poniedziałek 18 września w godz. 15.00- 18.00 na ul. Batorego w Skawinie. 

Zapraszamy do aktywnego włączenia się we wszystkie zaplanowane wydarzenia i całą kampanię.

* ETZT -  to Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, od 2023 roku jego nazwa została zmieniona na ETM (Europejski Tydzień Mobilności)Źródło: PSW/RS