Zbliża się okres, który dla wielu z nas oznacza przytulne wieczory przy kominku, świąteczne dekoracje i kubki gorącej herbaty. Niestety, nie wszyscy mają tę przyjemność. Sezon zimowy, oprócz uroku białego puchu śniegu, przynosi ze sobą wyzwania dla tych, którzy nie mają dachu nad głową czy potrzebują szczególnej pomocy ze względu na wiek lub stan zdrowia.


Troska o Osoby Bezdomne

W tych chłodnych dniach, wielu ludzi bezdomnych poszukuje schronienia w miejscach nieprzystosowanych do zamieszkania, takich jak pustostany, ogródki działkowe, czy klatki schodowe. To dla nich zima staje się czasem szczególnie trudnym, pełnym wyzwań.

Dbajmy o naszą wspólnotę, wspierajmy się nawzajem.  Zima może być czasem wspólnej solidarności i pomocy. Dziękujemy za Wasze serca pełne dobroci i gotowość do niesienia pomocy. Razem tworzymy społeczność, która troszczy się o drugiego człowieka. Nie bądźmy obojętni!  - mówi burmistrz Norbert Rzepisko. 


Starsi i Niepełnosprawni Sąsiedzi

Nie zapominajmy także o naszych starszych sąsiadach oraz tych z niepełnosprawnościami. Dla nich zimowe dni mogą być dodatkowo trudne. Drogi do sklepów czy aptek stają się bardziej wymagające, a obowiązki codziennego życia stają się wyzwaniem.

Apel o Pomoc i Zgłaszanie

Z tej okazji pragniemy serdecznie zaprosić Was do wspólnego działania. Jeśli zauważycie osobę bezdomną, która potrzebuje pomocy, albo starszego sąsiada, który może wymagać wsparcia w okresie zimowym, prosimy o zgłoszenie tego do odpowiednich służb. Wspólnie możemy sprawić, że zima stanie się łagodniejsza dla tych, którzy potrzebują naszej pomocy. Oto kilka kroków, które możemy podjąć, aby pomóc:

  1. Zgłaszajmy Bezdomność: Jeśli widzicie osobę bezdomną, prosimy o zgłaszanie tego faktu do Centrum Usług SpołecznychStraży Miejskiej i Policji. 
  2. Oferujmy Pomoc Sąsiadom: Pamiętajmy o starszych sąsiadach czy tych z niepełnosprawnościami. Oferujmy pomoc w zakupach, odśnieżaniu podjazdu, czy po prostu bądźmy gotowi do wsparcia. 
  3. Darujmy Ciepło: Ofiarujmy ciepłe ubrania, kocyki, czy jedzenie osobom potrzebującym. Każdy gest dobra może sprawić ogromną różnicę. Potrzebne rzeczy można przynosić do Centrum Usług Społecznych lub do Punktu Pomocy Rzeczowej „Otwarta Szafa”.Źródło: CUS / BB