Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Krakowie działając na podstawie przepisów art. 46 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 10 lutego 2017 r. przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1308 ze zm.), działając na podstawie przepisów ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa - zwanej dalej UoGNRSP (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. poz. 2329 ze zm.), rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 1 sierpnia 2016 r. w sprawie sposobu ustalania wysokości czynszu dzierżawnego w umowach dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 433 ze zm.), ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego – zwanej dalej UKUR (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2569 ze zm.), rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 27 stycznia 2012 r. w sprawie kwalifikacji rolniczych posiadanych przez osoby wykonujące działalność rolniczą – zwanym dalej ROZPORZĄDZENIEM WS. KWALIFIKACJI ROLNICZYCH (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 109 ze zm.), w oparciu o zapisy Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 28 listopada 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie kwalifikacji rolniczych posiadanych przez osoby wykonujące działalność rolniczą (Dz. U. z 2022 r. poz. 2621) oraz zarządzeń Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR), podaje do publicznej wiadomości, że ogłasza

I publiczny przetarg ustny ograniczony na dzierżawę nieruchomości rolnej, wchodzącej w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa

Przedmiotem dzierżawy jest nieruchomość określona w wykazie opublikowanym od dnia 26.01.2024 r do 12.02.2024 r., i podanym do publicznej wiadomości przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Krakowie, w sposób zwyczajowo przyjęty i umieszczonym na tablicach ogłoszeń Urzędu Miasta i Gminy Skawina, Małopolskiej Izby Rolniczej w Krakowie oraz na stronie Biuletynu Informacji Publicznej KOWR.

W przetargu mogą uczestniczyć wyłącznie rolnicy indywidualni:
- zamierzający powiększyć gospodarstwo rodzinne, jeżeli mają oni miejsce zamieszkania w gminie, w której położona jest nieruchomość wystawiona do przetargu lub w gminie graniczącej z tą gminą i spełnią warunki podane w dalszej części ogłoszenia.

I. Przedmiot dzierżawy

Przedmiotem dzierżawy jest nieruchomość rolna z terenu: województwa małopolskiego, powiatu krakowskiego, gminy Skawina:

Nieruchomość znajduje się w II okręgu podatkowym

Na działce nr 93 znajduje się zasiew pszenicy ozimej, który jest własnością Skarbu Państwa. Wartość nakładów w postaci w/w uprawy została oszacowana na kwotę 3 743,11 zł, w tym VAT. Wyłoniony w przetargu kandydat na dzierżawcę będzie zobligowany do uregulowania w/w kwoty przed zawarciem umowy dzierżawy.

Powyższe informacje podajemy na podstawie danych z ewidencji gruntów wydanych przez właściwe miejscowo starostwo powiatowe. KOWR nie bierze odpowiedzialności za ewentualne różnice. Wskazania granic nieruchomości na gruncie przez geodetę może dokonać KOWR na wyłączny koszt dzierżawcy. Uczestnik przetargu zobowiązany będzie do złożenia oświadczenia, że znany jest mu stan faktyczny oferowanej do dzierżawy nieruchomości, jej obszar, przebieg granic, dojazd, rodzaj użytków i nie będzie występował z roszczeniami wobec KOWR w przypadku, gdyby na skutek dokonania przez geodetę wznowienia granic w/w nieruchomości wykazano zmiany w stosunku do danych z ewidencji gruntów na dzień ich dzierżawy.

KOWR zastrzega, że dzierżawca nieruchomości zobowiązany będzie do osobistego prowadzenia działalności rolniczej na dzierżawionej nieruchomości przez okres trwania umowy dzierżawy.

Istnieje możliwość dokonania oględzin nieruchomości przeznaczonej do dzierżawy w terminie od dnia podania ogłoszenia do publicznej wiadomości do dnia poprzedzającego przetarg w dniach roboczych po uprzednim telefonicznym uzgodnieniu z KOWR Oddział Terenowy Krakowie.

Nie ma możliwości zastosowania okresowego zwolnienia z czynszu na postawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 19 października 1991 roku o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.

Przeznaczenie nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego:
Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Gminy Skawina w jej granicach administracyjnych – etap I zatwierdzonego Uchwałą Nr XVII/217/16 Rady Miejskiej w Skawinie z dnia 23 marca 2016 r. (Dz. U. Woj. Mał. z 13 kwietnia 2016 r. – poz. 2430), działka 93 znajduje się w terenie o następującym oznaczeniu:
- tereny rolnicze – symbol R,
- tereny zieleni nieurządzonej – symbol ZR,
- tereny tras komunikacyjnych – publiczne drogi klasy lokalnej – symbol KDL.
Gmina Skawina nie ustanowiła na swoją rzecz prawa pierwokupu w odniesieniu do nieruchomości znajdujących się w obszarach rewitalizacji oraz nie ustanowiła Specjalnej Strefy Rewitalizacji SSR.

Informacja o dotychczasowym sposobie korzystania z nieruchomości:

Przedmiotowa działka w dniu lustracji użytkowana rolniczo. Działka obsiana zbożem ozimym. W bezpośrednim sąsiedztwie tereny użytkowane rolniczo. Działka posiada regularny kształt, zbliżony do prostokąta. Nieruchomość przylega bezpośrednio do drogi publicznej i znajduje się w terenie o płaskim ukształtowaniu. Niewielki fragment działki po stronie południowej stanowi nieużytek (około 0,05 ha) porośnięty chwastami i porośniętą trawą. Na działce znajduje się słup linii elektroenergetycznej.

Przetarg odbędzie się w dniu 28.03.2024 roku o godz. 11.00w siedzibie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Krakowie ul. Zbożowa 4, 30-002 Kraków lub może zostać przeprowadzony przy użyciu środków komunikacji elektronicznej z wykorzystaniem aplikacji Zoom.

Źródło: KOWR