Kalendarzowa zima jeszcze za oknem, ale warto już zacząć planować piesze wycieczki po Gminie Skawina. Razem z PTTK Skawina podpowiadamy, gdzie można spędzić miło i rodzinnie czas. Zapraszamy między innymi na wycieczkę ze Skawiny do Lasu Bronaczowa, gdzie poprowadzi Was niebieski szlak tzw. Sułkowickich Kowali.


Przebieg trasy: szlak rozpoczyna się na stacji PKP Skawina, dalej ul. Mickiewicza, następnie wzdłuż ul. Bukowskiej, przez Bernardynówkę i Piekiełko (przysiółki Skawiny), Las Piekiełko, Kulerzów, Las Bronaczowa (węzeł szlaków niebieskiego i zielonego), dalej z węzła szlak zielony prowadzi do Radziszowa przez most nad Skawinką, a kończy się w Radziszowie na stacji kolejowej.

Trasa liczy nieco ponad 11 kilometrów. Jej przejście zajmuje około 4 godzin, w tym suma podejść 323 m i suma zejść 319 m. Najwyższy punkt - 388 m n.p.m., grzbiet Pogórza Wielickiego w Kulerzowie i Bukowie. W tym miejscu znajduje się wspaniały punkt widokowy, z którego widać jak na dłoni Skawinę oraz Kraków, a przy dobrych warunkach pogodowych łańcuch Tatr.

Las Bronaczowa stanowi resztkę dawnej puszczy karpackiej. Tworzy okazały, zwarty kompleks leśny o powierzchni około 750 hektarów. Od zachodu ograniczony jest doliną Skawinki w Radziszowie. Większa część Lasu Bronaczowa położona jest na terenie Radziszowa.

Szlak prowadzi nas przez Las Bronaczowa, mniejsze lasy i tereny polne. Rzeźba terenu jest bardzo urozmaicona. Stoki rozcięte są głębokimi dolinami, wąwozami i parowami, którymi płyną strumienie. W najwyższym punkcie Lasu Bronaczowa 352 m n.p.m. przebiega droga opadająca do Doliny Skawinki w Radziszowie.

Na terenie Lasu Bronaczowa znajduje się Rezerwat leśny „Kozie Kąty” uznany jako typowy drzewostan dla Pogórza Wielickiego. Został on utworzony w 1989 roku na powierzchni 24,21 ha w celu zachowania ze względów naukowych i dydaktycznych fragmentu lasu mieszanego bukowo-jodłowego. W rezerwacie, położonym w najbliższym sąsiedztwie aglomeracji miejskich, znajduje się dobrze zachowany drzewostan jodłowy z domieszką dębu, sosny, jaworu i mniej licznego - buka.

Jednak to nie koniec pieszych i rowerowych atrakcji w gminie Skawina. Jedna z ciekawszych propozycji to wycieczka rowerowa ścieżką biegnącą po wale kanału wodnego od Kopanki– przez największą w Polsce śluzę wodną w Borku Szlacheckim – Jaśkowice – Łączany.

Ze Skawiny możemy udać się do malowniczych i pięknych miejscowości gminy Skawina: Woli Radziszowskiej, Radziszowa, Jurczyc, Polanki Hallera, Krzęcina, Jaśkowic, Borku Szlacheckiego i innych miejsc.

Zapraszamy!.


Źródło, tekst artykułu i zdjęcia: Piotr Kołodziej i Włodzimierz Pobożniak (PTTK Skawina)