Już w najbliższą niedzielę 7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Mieszkańcy naszej gminy będą w nich wybierać burmistrza oraz członków rady miejskiej, rady powiatu i sejmiku województwa. Jak oddać ważny głos w wyborach? Gdzie znajdują się komisje wyborcze i gdzie można znaleźć listy kandydatów? Zapraszamy do zapoznania się z krótkim podsumowaniem najważniejszych informacji.

Kto może głosować w wyborach w gminie Skawina?

Prawo udziału w głosowaniu mają wszyscy obywatele Polski, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat i stale zamieszkują na obszarze naszej gminy.

Kiedy, w jakich godzinach i gdzie odbędą się wybory?

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia 2024 r. Obwodowe komisje wyborcze będą czynne w godz. 7:00-21:00

W naszej gminie będzie działać 29 obwodowych komisji wyborczych; ich siedziby znajdziesz w załączonym poniżej pliku.

Gdzie znajdę listę kandydatów?

Lokalną listę kandydatów na burmistrza oraz radnych rady miejskiej, rady powiatu i sejmiku województwa znajdziesz w Biuletynie Informacji Publicznej urzędu: LINK DO LISTY KANDYDATÓW.

Co trzeba zabrać ze sobą na wybory?

Karty do głosowania będą wydawane wyłącznie osobom, które potwierdzą swoją tożsamość za pomocą właściwego dokumentu. Pamiętaj, by zabrać ze sobą dowód osobisty albo paszport. Tożsamość możesz też potwierdzić za pomocą aplikacji mObywatel.

Jak oddać ważny głos?

Należy postawić znak „X”, czy dwie linie przecinające się w obrębie kratki, w kratce z lewej strony nazwiska kandydata.

Uwaga: na kartach do głosowania do rady miejskiej, rady powiatu i sejmiku wojewódzkiego będzie znajdowało się kilka list kandydatów. Głosujemy tylko na jednego kandydata, niezależnie od tego, ile list będzie na karcie! Zapamiętaj: jedna karta = jeden głos.

Źródło: PSW