W piątek 26 kwietnia 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 4 w Skawinie obyła się Gala finałowa XX edycji Gminnego Konkursu Polonistycznego. Niezmiennie od 20 lat nadrzędnym celem konkursu jest rozbudzanie zainteresowań polonistycznych wśród uczniów i stwarzanie motywacji dla pracy nauczycieli z uzdolnionymi polonistycznie uczniami.


Jubileuszowa edycja konkursu nosiła tytuł „Ku dojrzałości”, a inspiracją dla autorek i uczestników stały się słowa Henri Bergsona, francuskiego filozofa i noblisty: „Istnieć znaczy zmieniać się, zmieniać się to dojrzewać, dojrzewać zaś to nieskończenie zmieniać siebie samego”.

Literatura wybrana przez twórczynie tegorocznej edycji zwracała uwagę uczestników zmagań na ważne aspekty drogi, którą pokonuje człowiek, zmierzając ku dojrzałości, takie jak: dobro, odpowiedzialność, oddanie, ale też wiarę w siłę sprawczą młodości. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: wicestarosta Arkadiusz Wrzoszczyk, pierwszy zastępca burmistrza Witold Grabiec i dyrektor Zespołu Specjalistycznych Placówek Wspierania Edukacji Krystyna Droździewicz oraz dyrektorzy szkół.

Galę finałową rozpoczęła piosenka pt. „Biegnij przed siebie” z repertuaru Anny Wyszkoni w wykonaniu uczennic klasy 6a. Po niej Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 Bożena Wrzoszczyk, która z konkursem związana jest od jego początków, powitała zebranych gości i przedstawiła historię konkursu. Inicjatorkami tego przedsięwzięcia były nauczycielki języka polskiego: Elżbieta Bogoń ze szkoły w Krzęcinie, Beata Morek ze szkoły w Zelczynie i Bożena Wrzoszczyk ze Szkoły nr 4 w Skawinie. W kolejnych latach dołączyły panie: Anna Kolasa (SP1), Monika Świerczek (SP2) i Lucyna Bargiel-Łuszcz (SP4). Wsparcie w organizacji Gminny Konkurs Polonistyczny miał w dyrektorach Szkoły Podstawowej nr 4 w Skawinie: Arkadiuszu Wrzoszczyku i śp. Anicie Karczewskiej. Od 2014/2015 r. konkurs przygotowywany jest tylko przez nauczycieli skawińskiej „Czwórki”.

Po przybliżeniu historii konkursu nastąpiło uhonorowanie pamiątkowymi statuetkami nauczycieli, którzy go stworzyli oraz tych, którzy przez lata dbają, by trwał. Chwilą wytchnienia przed najbardziej emocjonującą częścią uroczystości, był występ dzieci z koła tanecznego. Historia przez nich zaprezentowana wpisywała się w temat przewodni tegorocznej edycji – dojrzewanie. Zaprezentowano taneczny spektakl osnuty wokół wspomnień dojrzałej kobiety. Widzowie mieli okazję dzielić z nią radość i beztroskę dzieciństwa, entuzjazm młodości i nadzieje związane z wchodzeniem w dorosłość.

Głównym i wyczekiwanym przez uczestników konkursu punktem Gali finałowej było rozdanie nagród. Wszyscy uczniowie zakwalifikowani do II tury konkursu otrzymali dyplomy
i nagrody książkowe, a najlepsi polonistyczni adepci zostali dodatkowo uhonorowani statuetkami i nagrodami ufundowanymi przez Starostwo Powiatowe w Krakowie, Urząd Miasta i Gminy w Skawinie oraz Radę Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 4 w Skawinie. Najlepsi poloniści tegorocznej edycji konkursu to: Małgorzata Lis (SP1 Skawina) I miejsce, Magdalena Juza (SP Wielkie Drogi) – II miejsce, Maja Tyrała (SP Zelczyna) – III miejsce.

Na zakończenie uroczystości wystąpiło szkolne koło teatralne w inscenizacji na motywach „Małego Księcia”. Widzowie udali się w podróż międzyplanetarną, by towarzyszyć złotowłosemu chłopcu w dochodzeniu do prawdy o świecie i człowieku.

Organizatorzy konkursu składają serdeczne podziękowania Dyrektorom szkół, nauczycielom, uczniom za udział w tegorocznej edycji konkursu i zapraszają do uczestnictwa za rok.


Źródło, tekst artykułu i zdjęcia: Szkoła Podstawowa nr 4 w Skawinie