Mija kolejny tydzień, a sytuacja, jeśli chodzi o kwestię uchodźców na terenie Gminy Skawina znacznie się uspokoiła. Szacujemy, że jest ich u nas około 1700. Do tej pory wydaliśmy ponad 1000 numerów PESEL. Wczoraj dotarły do nas nowe stanowiska, które zostaną uruchomione w przyszłym tygodniu. To radykalnie przyśpieszy cały proces.

8 kwietnia w Pałacyku "Sokół" planujemy kolejne spotkanie informacyjno-integracyjne z naszymi gośćmi. Poprzednie było wielkim sukcesem i ogromna frekwencja pokazała, jak bardzo jest to potrzebne. Dzisiaj ruszył market społeczny prowadzony przez Stowarzyszenie Dzieci są Ważne, gdzie można znaleźć ubrania, żywność, kosmetyki i artykuły dla dzieci. Stale pomagamy w naszej Gminie i dbamy o to, by pomoc humanitarna trafiała do Ukrainy.

Widać, że w Polsce następuje odrobina zniecierpliwienia i zmęczenia. Jesteśmy codziennie bombardowani ogromną ilością informacji na temat konfliktu w Ukrainie, liczbie ofiar i zniszczeń. Delikatnie mówiąc, włosy się jeżą na głowie. Uzbrójmy się w cierpliwość. Każdemu z Państwa, którzy dali schronienie należą się środki, które będziemy wypłacali na Państwa wniosek. Każdemu również należy się pomoc logistyczna z ramienia Urzędu Miasta i Gminy.

Naszym gościom z Ukrainy chcemy dać wędkę. Pomóc znaleźć pracę, pomóc objąć opieką ich dzieci po to, by mogli iść do pracy i sami na siebie zarobić. Nie róbmy za nich wszystkiego. Pomóżmy im stanąć na nogi. Jesteśmy niezmiernie gościnni, ale nie możemy zamęczyć nadopiekuńczością zarówno ich, jak i siebie.