Aby pomóc uchodźcom w naszej Gminie zrobiliśmy bardzo wiele i to jeszcze nie koniec naszej pomocy. Ze strony gminy stajemy na wysokości zadania. Wszystkie dzieci, które chciały pójść do przedszkola, otrzymały miejsce w specjalnie przygotowanych do tego celu placówkach, które bazują na specustawie pomocowej. Wszystkie dzieci, które chcą uczyć się w Polsce, mają zapewnione miejsce w szkołach. Ponad 1350 numerów PESEL zostało wydanych naszym gościom z Ukrainy.

Jutro odbędzie się kolejne spotkaniew Pałacyku “Sokół”, na którym nasi goście będą mogli uzyskać wszystkie informacje, założyć numer PESEL, polski numer telefonu, polskie konto bankowe oraz złożyć wnioski o świadczenia socjalne. Proszę Państwa o przekazanie naszym gościom z Ukrainy tej informacji.

Zrobiliśmy już bardzo wiele. Daliśmy schronienie i zaspokoiliśmy podstawowe potrzeby. Teraz musimy skupić się na tym, by nasi goście rozpoczęli normalne życie w Polsce. Specustawa pomocowa mówi jasno: macie 60 dni na usamodzielnienie się. Ma ono polegać na tym, by dzieci poszły do szkoły lub przedszkola i żeby załatwić wszystkie formalności. Ale co najważniejsze - by pójść do pracy i zacząć za siebie odpowiadać. Proszę Państwa o pomoc sąsiedzką. Przekażcie swoim gościom: “słyszałem, że w tej firmie szukają pracownika, idź tam, złóż papiery lub zarejestruj się w biurze pracy. Zacznij jej szukać".

Za tydzień rozpocznie się Wielkanoc. Postarajmy się, by w czasie tego ważnego dla katolików czasu nasi goście również poczuli magię świąt i ciepły, rodzinny klimat. Żeby choć na chwilę zapomnieli o okrucieństwie wojny.