22 kwietnia 2023 roku (sobota), w Skawinie odbyły się Manewry Gminne OSP pod kryptonimem „Masówka 2023”. W ćwiczeniach ratowniczych wzięły udział wszystkie jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Skawina oraz Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Państwowej Straży Pożarnej w Skawinie, pełniąca rolę punktu alarmowego. Manewry obserwował Pierwszy Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Skawina – Witold Grabiec, Kierownik Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UMiG w Skawinie – Zbigniew Klaja, Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Krakowie - mł. bryg. Łukasz Szewczyk, Dowódca Jednostki ratowniczo-Gaśniczej w Skawinie – Radosław Rzońca oraz asp. Maciej Podymkiewicz (JRG 1). Wsparcia w zapewnieniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym udzielili funkcjonariusze Straży Miejskiej w Skawinie.

Scenariusz ćwiczeń zakładał zdarzenie drogowe z udziałem dużej liczby osób poszkodowanych (wypadek masowy). Zadaniem strażaków ratowników OSP było m.in. zabezpieczenie miejsca zdarzenia i organizacja miejsca akcji, segregacja wstępna, utworzenie dostępu do osób poszkodowanych z wykorzystaniem narzędzi hydraulicznych oraz sprzętu burzącego, ewakuacja poszkodowanych ze strefy zagrożenia, udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym.

Jednostki OSP z terenu Gminy Skawina zostały podzielone na dwie grupy: 6 jednostek OSP tworzyło środowisko wypadku, a 6 jednostek brało udział w działaniach ratowniczych na miejscu symulowanego zdarzenia. Łącznie kwalifikowanej pierwszej pomocy strażacy udzielili 19 poszkodowanym, w tym 5 osób uwolnili z wraków samochodów, a u 2 prowadzona była resuscytacja krążeniowo-oddechowa.

Ćwiczenia zostały zorganizowane przez Komendanta Miejsko-Gminnego ZOSP w Skawinie - Pawła Hytkowskiego oraz Annę Szemraj - inspektora Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UMiG w Skawinie.